Tag Archives: ochrana přírody

Evropské peníze pomáhají chránit přírodu v Bílých Karpatech, Českém středohoří i jinde; evropská příroda je totiž jen jedna

Stav evropské přírody [1] by byl bez unijního dotačního programu LIFE horší než nyní. To jsou výsledky publikované Evropskou komisí ve studii Bringing nature back through LIFE [2]. Dotační program LIFE je zaměřen na přírodu v evropské soustavě chráněných území Natura 2000.

Nejohroženější skupinu obratlovců tvoří býložravci, nikoli predátoři

Ačkoliv ochránci přírody často prezentují své obavy o budoucnost zvířecích predátorů, srovnávací studie Mezinárodního svazu ochrany přírody (IUCN) nyní upozorňuje na to, že globálně nejohroženější skupinou obratlovců jsou býložravci. Zdánlivá početnost jejich regionálních populací a všednost zakrývá, jak špatně na tom vlastně jsou. Píše o tom NBCnews. Informace ze studie poukazují na to, jak vychýlený je současný přístup k ochraně přírody, když investuje svou energii do ochrany vrcholových predátorů.

Vypouštění balónků nebo lampiónů do přírody není vhodnou oslavou Nového roku

Při oslavách Nového roku mnohdy dochází i k vypouštění velkého množství balónků či lampiónů do přírody, např. při hromadných a organizovaných akcí. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) proto upozorňuje na dopady takového jednání na životní prostředí a na nesoulad se zákonem o odpadech.

Jedinečný projekt pomůže motýlům a broukům kolem Vltavy

Ochránci z Českého svazu ochránců přírody Vlašim zahájili nový projekt Motýli vltavských strání. Na prudkých svazích vltavského kaňonu vyřezávají keře a odstraňují menší stromy, aby prosvětlili porost, některé stromy kroužkují. Vzniklá mozaika mýtinek, lesů a skal je ideálním stanovištěm nejen pro řadu ohrožených motýlů, ale i pro roháče nebo tesaříky.

Červen – měsíc myslivosti

V roce 1959 vznikla tradice Červen – měsíc myslivosti, od roku 1973 pak ještě rozšířená v obsahu i názvu na Červen – měsíc myslivosti a ochrany přírody. V tento měsíc bychom si měli víc než kdykoliv jindy uvědomovat, že vedle nezbytné sounáležitosti člověka s přírodou je rozhodujícím parametrem stavu myslivosti lidský faktor, tedy myslivec, jeho morálka, etika a disciplína, včetně povinnosti chránit zvěř, ale i prostředí před škodami, které v přírodě působí.