Category Archives: Vzdělávání

Rok motýlů se blíží svému vrcholu; co nás čeká?

Český svaz ochránců (ČSOP) přírody vyhlásil rok 2024 Rokem motýlů. Cílem je upozornit veřejnost na ohrožení těchto zástupců říše hmyzu a na možnosti jejich ochrany. Nejvíce motýlů létá obvykle v červnu a červenci. Proto se na následující týdny chystá řada zajímavých aktivit, které zavedou zájemce do tajů motýlího světa a přiblíží, jak jim můžeme pomoci, či poradí, jak motýly pozorovat.

Zahrada plná motýlů? Uvidíme! Začíná další kolo soutěže Živá zahrada.

Český svaz ochránců přírody vyzývá všechny, co vlastní zahrady: sledujte, co na nich létá a běhá. Máte na ni motýly, čmeláky, ještěrky, žáby, ptáky? Je vaše zahrada živá nebo mrtvá? To zjistíte v soutěži, kterou požádá již 22 let Český svaz ochránců přírody. Přidejte se k stovkám soutěžících zahrad! Jarní kolo pozorování začíná pro školy již v pondělí 20., pro ostatní zahrady od pátku 24. května (www.zivazahrada.cz).

Hlavní jarní úklidový termín je úspěšně za námi, ale přírodu a svět uklízíme dál! Kdo bude největším odpadkovým hrdinou?

Uplynul duben měsíc plný úklidových akcí kampaně Ukliďme svět, kterou zaštiťuje Český svaz ochránců přírody. V České republice jde již o 32. ročník dobrovolnických úklidů, které jsou součástí světové kampaně Clean Up The World. Zatím máme hlášeno 350 jarních úklidů s tisíci dobrovolníků a další se ještě chystají. Doprovodné fotografické soutěže se blíží do finále.

Projekty na ochranu ohrožených druhů rostlin a živočichů podpořené Norskými fondy končí, péče o přírodně cenné lokality ale pokračuje dál

Český svaz ochránců přírody (ČSOP) končí realizaci projektů, jejichž hlavním cílem bylo zajistit na dvanácti „stepních“ a čtrnácti mokřadních lokalitách v péči pozemkových spolků optimální podmínky pro přežití celkem 108 vzácných druhů rostlin a živočichů uvedených v Červených seznamech ohrožených druhů České republiky.

Nestátní vlastníci lesů chystají 18. května už třetí ročník akce Den otevřených lesů

Stejně jako v předchozích dvou letech „otevřou“ letos nestátní vlastníci své lesy veřejnosti prostřednictvím akce Den otevřených lesů. Třetí ročník pořádá SVOL a jeho členové na více než čtyřech desítkách míst v republice v sobotu 18. května.