Category Archives: Vzdělávání
Termín velkého podzimního úklidu je za dveřmi, 20. září společně Ukliďme svět!
Jako každý rok, tak i letos se v září uskuteční celosvětová akce s názvem World Clean Up, v České republice známá jako Ukliďme svět. World Clean Up, kampaň, která si bere za cíl odstranit z přírody to, co tam nepatří – odpad. Tradiční podzimní úklid proběhne v pátek 20. září 2024. V tento den se dobrovolníci napříč kontinenty, vybaveni odpadkovými pytli a pracovními rukavicemi, pustí do boje s černými skládkami a pohozenými odpadky.
Nastává čas záletníků. Policie v Liberci už o tom ví… Zavírejte okna!
Každým rokem od poloviny srpna do poloviny září nastává čas, kde se dávají do pohybu hejna netopýrů, aby si našly nové úkryty. V této době se v některých lokalitách každým rokem opakují doslova invaze často velmi početných skupin (až stovek!) netopýrů do městských bytů, sálů nemocnic či chodeb úřadů. Záchranné stanice v takových případech vyjíždějí netopýry pochytat a vypustit zpět do přírody. Vyčerpaným jedincům pak poskytují i několikadenní léčebnou kůru. Ač sezóna záletů teprve začíná, stanice už přijaly celkem 1214 netopýřích zbloudilců.
Jak udělat z bývalého pole ráj pro čmeláky
Český svaz ochránců přírody (ČSOP) v tomto roce ve svém programu Ochrana biodiverzity finančně podpořil péči o biopás vytvořený na bývalém poli nedaleko Poličky. Majitelé pole se v roce 2022 rozhodli věnovat jej přírodě. Místní ochránci přírody ze spolků Čmeláci PLUS a 1. ZO ČSOP Polička pás pole o délce 770 m a šířce 14 m postupně přetvořili v ráj pro čmeláky. V tomto roce na něm pozorovali už 14. druh čmeláka! Stal se jím velmi vzácný a kriticky ohrožený čmelák humenní Bombus ruderatus.
Povýsadbová péče se ukazuje jako zcela zásadní pro přežití stromů ve městech
Studenti a akademici zapojení do studijního programu Arboristika na Lesnické a dřevařské fakultě Mendelovy univerzity (LDF MENDELU) během čtyř let zkontrolovali na šest tisíc stromů ve městech i v krajině po celé České republice, aby shromáždili data o udržitelnosti výsadeb stromů v městských aglomeracích.
Klesá nebo roste biodiverzita? Záleží na velikosti zkoumaných oblastí.
Na průměrném plácku za domem se rozmanitost ptačích druhů příliš nemění, na velkém krajinném měřítku dokonce narůstá, globálně pak diverzita klesá. To jsou nesrovnalosti, které se pokusil vysvětlit François Leroy z týmu Petra Keila z Fakulty životního prostředí ČZU v Praze, a to pomocí jedinečných třicetiletých údajů o ptačích populacích v ČR.