Aktuality

Sdružení vlastníků lesů: Plošný zákaz úmyslných těžeb zlikviduje nestátní vlastníky

Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů (SVOL) je proti zvažovanému plošnému zákazu mýtních úmyslných těžeb, který má sloužit jako opatření podporující rychlejší zpracování kůrovcové kalamity. Má však paušální zákaz v současné situaci nějaký smysl? Nestátní vlastníci lesů jsou toho názoru, že je takový přístup státní správy ještě více poškodí.

V lesích u Brněnské přehrady vzniknou stezky pro nordic walking

První ze čtyř plánovaných etap výstavby stezek pro nordic walknig zahájily Lesy České republiky v Podkomorských lesích u Brněnské přehrady v Jihomoravském kraji. Realizace projektu návštěvníky neomezí. Hotovo bude počátkem listopadu. Podnik za úvodní etapu zaplatí 820 tisíc korun bez DPH.

Nález afrického moru prasat v Belgii

Českomoravská myslivecká jednota (ČMMJ) upozorňuje na svých stránkách http://www.cmmj.cz na nález dvou uhynulých divokých prasat s potvrzeným africkým morem v Belgii. Infikovaná zvířata byla nalezena ve valonské obci Étalle v provincii Lucemburk. Jedná se o první v západní Evropě hlášený případ této problematické nemoci, která je nyní potvrzena v deseti zemích Evropské unie (EU). Následovat budou nutná naléhavá opatření regionálních, vnitrostátních a evropských orgánů.

Připomenutí zakladatele a mecenáše lesnického školství

Při příležitosti konání konference Pěstování lesů ve střední Evropě byl dne 4. září 2018 u Máchova jezera v dokských lesích odhalen pamětní kámen jako vzpomínka na jednoho z průkopníků moderního hospodaření v lesích hraběte Kristiána Vincence Arnošta z Valdštejna.

Rozsah kůrovcové kalamity představuje vysoké riziko pro rok 2019

Strnady – 13. září – Rozsah poškození lesů kůrovcem představuje v současné době kalamitu, která nemá obdoby v historii českého lesnictví. Zvládnutí prvního rojení kůrovce na jaře 2019 je zásadní pro stabilizaci zasaženého území a ochranu dosud nenapadených oblastí. Vzhledem k rozsahu kalamity, propadům cen dřeva, limitovaným zpracovatelským kapacitám a minimálním možnostem obrany menších vlastníků lesa je podle našeho názoru nutné systematicky řídit obranné akce na celostátní úrovni, zařadit výjimečné postupy a vyčlenit na boj s kalamitou finanční prostředky v řádu miliard korun.