Tag Archives: Mendelova univerzita v Brně

Časopis Zprávy lesnického výzkumu se představuje v novém designu

První letošní číslo recenzovaného vědeckého časopisu Zprávy lesnického výzkumu přichází ke svým čtenářům v novém designu. Jeho vydavatelem je Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i.

Lesní podnik ve Křtinách vysadí půl milionu stromů

Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny zahájil po skončení zimní sezóny jedno z nejrozsáhlejších zalesňování posledních let. Důvodem je kůrovcová těžba. Lesníci společně se studenty mateřské Mendelovy univerzity v Brně chtějí na jaře do konce dubna vysadit asi půl milionu sazenic na ploše 72 hektarů. Za celý letošní rok to bude 800 tisíc sazenic na ploše 104 hektarů. Uměle osázená plocha v posledních letech roste, loni to bylo 46 hektarů a o rok dříve jen 30. Změny souvisí s klimatickou změnou.

Ministr zemědělství vyzývá studenty: Přijďte pomoct zemědělcům a lesníkům

Ministr zemědělství Miroslav Toman spolu s rektorem České zemědělské univerzity v Praze Petrem Skleničkou, rektorkou Mendelovy univerzity v Brně Danuší Nerudovou a rektorem Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích Tomášem Machulou se dnes obrátili na studenty oborových vysokých škol. Ve společném prohlášení je vyzvali, aby se zapojili do prací v zemědělském, potravinářském a lesnickém sektoru.

Vědci mapují významné parky a zahrady z dob totality, vybrali 30 nejlepších

Odborníci se poprvé v historii obsáhle zabývají parky a zahradami, které vznikly na českém území v období nacistické a komunistické totality, tedy mezi léty 1939–1989. Cílem pětiletého projektu je posoudit dochovaná díla, ověřit zda jsou dostatečně chráněna a vytvořit soubor nástrojů péče o tuto specifickou součást národního kulturního dědictví. Projekt potrvá do konce roku 2022 a Ministerstvo kultury ho podpořilo částkou 20 milionů korun. Vědci ze Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Brně spolu s Výzkumným ústavem geodetickým, topografickým a kartografickým už vybrali 30 nejhodnotnější míst, kterými se budou dál zabývat. Je mezi nimi například Botanická zahrada a arboretum Mendelovy univerzity v Brně, krajinářská úprava pietního území v Lidicích, parkové úpravy okolí někdejšího Stalinova pomníku v Praze a další místa.

Vědci chtějí chránit osikové lesy, pomůže to řadě ohrožených druhů

Osikové lesy, které rostou po celé severní polokouli, si podle vědců zaslouží speciální ochranu. Může to pomoci tisícům dalších rostlinných a živočišných druhů. Vědci kolem Paula Rogerse z Utah State University v Loganu, USA tento způsob navrhují namísto v současnosti běžnější ochrany jednotlivých ohrožených druhů, jako jsou pandy, levharti, sloni atd. S myšlenkou "mega-ochrany" běžných, všeobecně rozšířených společenstev, jako jsou osiky a osikovce přichází vědci včetně zástupců Mendelovy univerzity v Brně v nové publikaci.