Tag Archives: les

Lesy ČR pokračují v obnově lesních pramenů a studánek, přidává se veřejnost

Tři sta studánek loni obnovily Lesy ČR a v projektu pokračují. Tentokrát v Jeseníkách. Tam se lesníci spojili s nadšenci, kteří věnovali část tržeb z prodeje knihy „ČTI JESENÍKY“ právě na obnovu lesních pramenů. Dva z nich jsou u Karlovic ve Slezsku.   

Lesních požárů bude přibývat, je za tím i klimatická změna; z 98 % je jejich příčinou chování lidí

Lesní požáry se mohou stát významným problémem české krajiny. Se změnou klimatu jich totiž bude přibývat. Narůstat bude nejen riziko vzniku požáru, ale také jejich velikost – zvýší se pravděpodobnost rozhoření na větší ploše. Podle Petra Čermáka z Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně by s tím vlastníci lesů měli počítat a do budoucna v přiměřené míře realizovat některá preventivní opatření známá nyní například ze Středozemí. Na mysli má například pásy zpomalující šíření požáru, tzv. fuelbreaks v místech nejvyššího rizika vzniku požáru. Lidé by se také měli vyvarovat nebezpečných aktivit, které ke vzniku požárů vedou.

Vědci z ČZU skenovali lesní porost pomocí iPadu

Výzkumní pracovníci z Centra excelentního výzkumného týmu EVA4.0 Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity v Praze zkoumali možnosti skenování lesního porostu za pomoci nových a všeobecně dostupných, tedy jednoduše použitelných, technologií jako je iPad nebo dokonce iPhone. Výsledky naznačují, že již nyní lze v této oblasti dosáhnout prakticky využitelných výsledků.

Lesy ČR loni vybudovaly a obnovily 150 vodních nádrží, tůní a mokřadů

Celkem 150 rybníků, nádrží, tůní a mokřadů loni opravily, obnovily nebo vybudovaly a dalších sto projekčně připravily v programu „Vracíme vodu lesu“ Lesy České republiky. Do staveb, které zpomalí odtok vody z krajiny a zmírní sucho, podnik investoval 180 milionů korun.

V lesích začaly intenzivní jarní práce, návštěvníci by měli být opatrnější

Na území celé republiky začaly intenzivní práce v lesích. Rekordních 85 milionů sazenic nových stromků letos vysadí Lesy ČR, další miliony vysázejí soukromí vlastníci lesů. Ministerstvo zemědělství proto žádá návštěvníky, aby byli opatrní na lesních cestách zasažených těžkou technikou.