Nová lesní nádrž na Bruntálsku zadržuje v krajině vodu

Vodu v krajině zadržuje nová průtočná nádrž na toku Adamov, kterou za 10,2 miliony korun vybudovaly v katastru obce Karlovice na Bruntálsku Lesy České republiky. Podnik dokončil další projekt v rámci programu „Vracíme vodu lesu“.

Nádrž pojme na bezmála 10 tisících metrech čtverečních až téměř 17 tisíc kubíků vody. V některých místech je hluboká až čtyři a půl metru.

Zemní hráz s jílovým těsněním je dlouhá 97 metrů a široká tři a půl metru. Výpustné zařízení hráze tvoří betonový požerák s jílovým těsněním, česlemi na zachycení nečistot a dubovou přístupovou lávkou. Bezpečnostní přeliv převede i stoletou vodu.

„Do nádrže přitéká voda dvěma koryty. Jedno vzniklo nově a vede přes velkou průtočnou tůň hlubokou půl metru,“ říká Pavel Němčanský, vedoucí správy toků pro povodí Odry z Lesů ČR.

I tento projekt vznikl v rámci programu Lesů ČR – Vracíme vodu lesu. Nové a revitalizované nádrže, tůně, mokřady i další vodohospodářské stavby zadržují vodu v krajině a v době klimatické změny ovlivňují vodní režim v lesích a okolí. Vytvářejí také příznivé podmínky pro vodní a na vodu vázané živočichy i rostliny.

Více se o programu i projektech dočtete zde: www.vracimevodulesu.cz

Zdroj: https://lesycr.cz/