Tag Archives: Moravský kras

Nález největšího jeskynního zimoviště netopýra hvízdavého v ČR

Monitoring zimovišť netopýrů v Moravském krasu ještě ani pořádně nezačal, ale už přinesl jeden velmi výrazný objev: největší jeskynní zimoviště netopýra hvízdavého u nás. V Umrlčí jeskyni, kde se netopýři běžně nesčítají, byla nalezena zimní kolonie těchto drobných netopýrů. Při kontrolní návštěvě jich zde bylo napočítáno 175, ale je zřejmé, že jich tu bude ještě o několik set více. Schovávají se totiž ve velmi drobných, jen necelý 1 cm širokých puklinách. A my tak vidíme pouze ty z nich, kteří jsou tak říkajíc v první řadě.

Zemědělci a ochránci přírody zatravnili I. zónu v CHKO Moravský kras

V Moravském krasu dokončili ke konci podzimu zatravnění orné půdy v I. zóně. Jeskyně a jejich obyvatele tak již nebudou ohrožovat jedovaté látky.

Památný smrk padl za oběť kůrovci

Památný Smrk u Habrůvky na Blanensku v Moravském krasu nepřežil útok kůrovce. Mohutný strom s odhadovaným věkem 200 let, výškou 42 m, obvodem kmene ve výšce 1,3 m nad zemí 312 cm, nacházející se v bočním žlíbku nedaleko křižovatky lesních cest Kočárová a K Hlinkovým dolům u obce Habrůvka je v současné době téměř bez jehličí.