Tag Archives: kůrovci
Testování látky proti kůrovcům přineslo nadějné výsledky
Skrápění vodou i speciální sítě zamezí náletu kůrovce na skládky dřeva
Účinnou metodou, jak bránit stromy před napadením kůrovcem, jsou tzv. mokré skládky. Uložené dřevo se skrápí vodou, a neztrácí tak kvalitu. Larvy se přitom totiž nestačí vyvinout a uhynou. Podmínkou vzniku těchto skládek je však blízkost vodního zdroje. Mokré skládky a další netradiční metody mohou v krizových situacích významně snížit riziko napadení lesů kůrovcem. Jejich cílem je snižovat nepříznivé důsledky nedostatečného odbytu dřeva, které bylo v lesích sice zpracováno, ale ponecháno na skládkách a hrozilo by jeho napadení kůrovcem, následně pak i napadení okolních stojících, nepoškozených stromů.
Vědci dostanou prostředky na zkoumání afrického moru prasat nebo metod proti kůrovci
Ministerstvo zemědělství otevírá veřejnou soutěž ve výzkumu, vývoji a inovacích. Vybrané projekty výzkumných ústavů nebo vysokých škol se zaměří na řešení aktuálních potřeb zemědělství, ochrany přírody nebo spotřebitelů. Celkem vědci získají podporu ve výši 326 milionů korun.
Kůrovcová situace se nezlepšila. Vlastníkům lesa poradí Lesní ochranná služba
Včas vyhledávat a ošetřit napadané dříví, ve kterém se kůrovci vyvíjí, nebo jej chytat pomocí feromonových lapačů, to jsou hlavní opatření, jak ochránit lesy před dalším napadením tímto kalamitním škůdcem. Ministerstvo zemědělství doporučuje vlastníkům lesů (ti jsou podle lesního zákona povinni se o svůj majetek starat), aby se při zjištění napadení lesních porostů kůrovci neprodleně obraceli na své odborné lesní hospodáře.
Lesníci připravují opatření proti kůrovci
Ochranu lesů před lýkožroutem smrkovým, obecně zvaným kůrovec, letos výrazně posílí státní podnik Lesy České republiky. Lesníci připravují v celé republice 200 tisíc lapáků a 36 tisíc lapačů, náklady na opatření přesáhnou 130 milionů korun. Mimořádně silné jarní rojení lesního škůdce smrkových porostů čekají státní, obecní i soukromí vlastníci lesa.