Tag Archives: krmení zvěře

Řízky s bramborovým salátem do lesa nepatří. Lesní zvěř i ptactvo krmte s rozvahou

Blíží se vánoční svátky, období, v němž jsou lidé štědří nejen k sobě navzájem, ale také ke zvířatům ve volné přírodě, kterým se snaží zimní měsíce zpříjemnit různými dobrotami. Stačí ovšem málo, aby se dobře myšlený skutek změnil v nešťastnou událost. Pražské lesy i břehy rybníků během vánočních svátků leckdy vypadají jako štědrovečerní hostina s několika chody, což pro hladová zvířata představuje velké riziko. Řízky, uzeniny, cukroví, vánočky či bramborový salát – nic z toho není pro zvířata vhodné. Jejich trávicí soustava není pro lidskou stravu uzpůsobena a místo spokojené siesty po svačince čekají na zvířecí strávníky nepředstavitelné bolesti, které mohou skončit i jejich smrtí.

Lidé si pletou zvěř s popelnicí. Špagety a shnilé pečivo mohou způsobit vážné potíže

Strážci z Chráněné krajinné oblasti (CHKO) České středohoří a Labské pískovce na své facebookové stránce upozorňují na bezohledné chování některých návštěvníků přírody. Ti zřejmě chtějí zvěři přilepšit tím, že do přírody nosí zbytky jídla (po vánočních svátcích cukroví, chlebíčky, ale i  salát staré špagety a pod.). Místo toho ale mohou zvířatům způsobit vážné zdravotní problémy nebo dokonce smrt. Strážci CHKO proto apelují, aby lidé zvířata nepřikrmovali:

Jak pomoci zvířatům v zimě?

Zima je pro všechny živé tvory nejtěžším obdobím v roce. Nízké teploty vyžadují větší produkci tepla zvířecím organismem, zasněžený terén znamená horší prostupnost a to vše spolu s dalšími problémy zimy vyvolává u zvířete zvýšenou potřebu energie, kterou musí získat z omezené potravní nabídky. Co sypat ptáčkům do krmítka a jak spolupracovat s myslivci na přikrmování zvěře, radí Český svaz ochránců přírody. Myslivci ale upozorňují: Nikdy nepřikrmujte zvěř sami, může to pro ni mít fatální následky!