Tag Archives: Krkonošský národní park
Jak to vypadá s vlky v Krkonoších?
Vlk je v Krkonoších doma. Od počátku tohoto roku, kdy se vlci začali v Krkonoších intenzivněji objevovat, lze téměř s jistotou konstatovat, že se Krkonoše opět staly domovem vlků. Svědčí o tom za poslední půl rok více než stovka hlášení, kdy nám laická veřejnost i naši pracovníci podávali zprávy o přímém pozorování vlků či nálezech pobytových znaků.
Krkonošský národní park slaví 60. výročí založení; hlavní akce oslav proběhne v pátek 19. května ve Vrchlabí
Před 120 lety byl c. a k. místodržitelstvím v Praze vydán výnos o ochraně krkonošské květeny. V roce 1904 zřídil Jan Nepomuk hrabě Harrach na Strmé stráni v Labském dole první krkonošskou rezervaci. Před 100 lety navrhl prof. František Schustler zřízení Národního parku krkonošsko-jizerského. V roce 1959 byl na polské straně vyhlášení Karkonoský Park Narodowý. V důsledku těchto všech kroků vyhlásila vláda před 60 lety, 17. května 1963, Krkonošský národní park i na české straně hor.
Kontroly odběrných míst vody pro zasněžování krkonošských sjezdovek odhalily nedostatky
Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) provedla ve spolupráci s příslušnými vodoprávními úřady (MěÚ Trutnov, MěÚ Vrchlabí, MěÚ Jilemnice) a Českou inspekcí životního prostředí a za účasti provozovatelů krkonošských skiareálů preventivní kontroly odběrných míst pro zasněžování. Kontroly se uskutečnily koncem loňského roku v Peci pod Sněžkou, Janských Lázních, Horní Malé Úpě, Dolním Dvoře, Strážném, Špindlerově Mlýně a Rokytnici nad Jizerou. Dvacet kontrol zjistilo deset drobných nedostatků a jeden nedostatek závažný.
Správa Krkonošského národního parku letos zpracovala rekordní objem kůrovcového dříví
Situaci s přemnožením lýkožrouta smrkového řeší lesníci i na území Krkonošského národního parku (KRNAP). Letos byla správa parku nucena zpracovat rekordní objem kůrovcem napadeného dřeva – více než 52 tisíc metrů krychlových. Díky maximálnímu nasazení krkonošských lesníků se však daří masivní šíření kůrovce brzdit.
Skauti o prázdninách pomohli krkonošským lesům
Dospívající skauti a skautky z celého Česka v minulých třech měsících pomáhali v Krkonoších s odkorňováním kůrovcem napadených stromů, které musely padnout, ale jejich dřevo v lese zůstalo. Skauti vyslyšeli výzvu vedení organizace Junák - český skaut k pomoci Krkonošskému národnímu parku, který se vinou vysokého stavu populace lýkožrouta smrkového nachází ve vážné situaci.