Tag Archives: invazní druhy
Mohl by být korkovník amurský rozšířenějším stromem v našich lesích?
Využití nepůvodních dřevin a problémům s tím spojených je v evropských zemích věnována rostoucí pozornost. V lesním hospodářství členských zemí EU je v současné době rozšířeno více než 150 nepůvodních druhů dřevin introdukovaných z mimoevropských oblastí. Ještě větší množství nepůvodních druhů je v Evropě rozšířeno v různých okrasných parcích, arboretech apod.
Když se věda snoubí s praxí: vznikla nová platforma k řešení problémů spojených s invazními druhy v ČR
Nutrie říční, jelen sika, pajasan žláznatý, bolševník velkolepý, rak mramorovaný či sršeň asijská – to je jen několik z mnoha druhů, které dělají starosti odborníkům na biologické invaze i ochráncům přírody. Ti se sešli na půdě Botanického ústavu AV ČR v Průhonicích, aby prodiskutovali, jak omezit negativní dopady invazních druhů na přírodu i lidskou společnost a zabránit jejich dalšímu šíření v České republice.
Likvidace invazních rostlin v národních parcích je cílem nového projektu českých botaniků
Nový projekt odborníků z Fakulty životního prostředí ČZU v Praze a partnerů z národních parků Podyjí a České Švýcarsko řeší likvidace invazních druhů v nejcennějších přírodních územích České republiky, tedy na území národních parků. Invazní druhy jsou dlouhodobým problémem pro ochranu přírody, celosvětově jde o jeden z nejzávažnějších faktorů snižujících biodiverzitu.
Unijní seznam invazních nepůvodních druhů byl rozšířen na 88
Zavlečené agresivní druhy jsou pro EU problémem, který ohrožuje mizející biodiverzitu a přináší hospodářské problémy nebo ohrožení zdraví. Proto se rozrostl tzv. unijní seznam invazních nepůvodních druhů, u některých z nově přiřazených však bude odložena účinnost. Rozšíření seznamu odhlasovaly členské státy na květnovém jednání v Bruselu. K současným 66 druhům tak přibylo 5 rostlin a 17 živočichů. Třetí aktualizace seznamu invazních nepůvodních druhů s významným dopadem na Evropsku unii nabyla platnosti 2. srpna 2022.
Živé suvenýry z dovolené raději nevozte, mohou způsobit nenapravitelné škody
Přemýšleli jste někdy o tom, jak se k nám dostávají škůdci a choroby rostlin? Šíří se v důsledku změn klimatu nebo se na šíření podílí výrazně i člověk a jeho zásahy do životního prostředí? Mohu si dovézt z dovolené nějaké rostliny? Nehrozí nějaké riziko? To jsou jen některé z otázek, na které se Vám pokusíme v dalším textu odpovědět.