Tag Archives: AOPK ČR

Ceny AOPK ČR získal Pivovar Radegast a prof. Karel Šťastný

Cena Agentury ochrany přírody a krajiny ČR se letos udělovala počtvrté, již tradičně na konferenci Vybrané problémy naší přírody a krajiny. V kategorii Počin ji získal Pivovar Radegast za reklamní spot s motivem pastevce a vlka a za podporu projektů, které se zaměřují na zadržování vody v krajině a péči o beskydské louky. Cenu v kategorii Osobnost si odnesl za celoživotní práci profesor Karel Šťastný. Ceny předával předseda Rady AOPK ČR Vladimír Bejček a ředitel AOPK ČR František Pelc.

Nová naučná stezka Tok v CHKO Brdy

Stezka je dlouhá téměř osm kilometrů a seznamuje s nehostinnými životními podmínkami na svahu nejvyššího středočeského vrchu Tok (865 m n. m.). Zároveň ukazuje, jak se s nimi vyrovnali zdejší rostlinní a živočišní obyvatelé.

Na Čerchově probíhá likvidace chátrajících vojenských budov

Více než desetiletá spolupráce mezi zástupci Města Domažlice, Agentury ochrany přírody a krajiny ČR a Ministerstva obrany ČR v oblasti Čerchova dospěla do finále. Do konce letošního roku budou zbourány vojenské budovy na Čerchově, Bystřici a Malinové hoře. Nyní je odvezen veškerý azbest, zbourána část budov na Malinové hoře a započala demolice na Čerchově. Práce se naplno rozjedou v období od 12. do 30. července. Po tuto dobu bude kvůli bezpečnosti vrcholová část pro veřejnost zcela uzavřena.

Lužické hory se potýkají s kalamitou

Zpomalit nebo zastavit kůrovcovou kalamitu se už lesníkům, také díky počasí, podařilo na většině území České republiky. Letos kalamita graduje v severních Čechách. Nejpostiženější jsou Lužické hory, konkrétně Českolipsko a Rumbursko. V chráněné krajinné oblasti Lužické hory je cílem Lesů ČR i Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR) potlačit kalamitu s co nejmenšími ztrátami na porostech.

Přírodu v chráněných územích chráníme také pro lidi, je totiž lepší než antidepresiva.

Návštěvnost chráněných krajinných oblastí a národních parků trvale roste. Rekordy zaznamenala Agentura ochrany přírody a krajiny ČR především během července loňského roku. Na Děvíně v CHKO Pálava – nárůst o 77 % (11 800 návštěvníků za měsíc) a na Sv. Kopečku v Mikulově o 55 % (39 550). Podobný nárůst návštěvnosti zažila přírodní památka Devět skal v CHKO Žďárské vrchy – nárůst o 54 % (11 250). O něco nižší zvýšení nastalo v červenci 2020 na Velkém Blaníku – o 35 % (5 150), nebo v CHKO Jeseníky na Rejvízu o 30 % (19 650) a Pradědu o 27 %, kde měsíční návštěvnost překonala hranici 50 000 lidí.