Tag Archives: Agentura ochrany přírody a krajiny
Světový den divoké přírody: pomozte nám najít, kdo jí pomáhá
V České republice sice máme jen málo míst, která se dají označit přímo za divočinu, ale hodně míst, kde se dá pro přírodu leccos udělat. Možností je celá řada – počínaje obnovováním mokřadů a potoků, které zničilo socialistické zemědělství, přes péči o lesy, aby byly pestřejší a věkově rozrůzněnější, po kosení luk, které pomáhá ohroženým druhům rostlin a živočichům. Patří sem i výsadba alejí, remízků, nebo to, že některé plochy ponecháme přírodě, ať se na nich samovolně vyvíjí.
Péče o Pálavu v roce 2020
Návštěvníci Pálavy při svých vycházkách často míjejí posečené louky nebo pasoucí se ovečky a možná to berou jako samozřejmost. Doby, kdy lidé chovali hospodářská zvířata pro svoji potřebu, po větší část roku je vyháněli na pastvu a v létě pro ně sušili seno na zimu, jsou však již dávno pryč. To, že na Pálavě máme tak nesmírně pestrou květenu, je právě výsledkem tradičního hospodaření na malých plochách, sahajícího hluboko do minulosti. Současné zemědělství se naopak soustředí na velkoplošné hospodaření a přispívá ke snižování počtu druhů v naší krajině.
Čapkův boj s civilizací mloci stále nevzdávají
V Brdech patří mlok mezi nejvzácnější obojživelníky. Stabilní početná populace je známá pouze na jediné lokalitě. Každý mlok si nese svoji jedinečnou charakteristickou kresbu celý život - v podstatě se jedná o analogii lidských otisků prstů.
Zima umožnila spočítat vydry v Orlických horách
Vydra říční je naše největší šelma žijící v řekách a rybnících. Letošní zima se sněhovou nadílkou a tuhými mrazy umožnila odborníkům spočítat, kolik vyder žije v Orlických horách. Akce se zúčastnilo 15 expertů, kteří zkontrolovali všechny vodní toky a plochy na území chráněné krajinné oblasti.