VLS: Nová javorová alej na Šumavě, nové buky v Brdech

Podél cyklostezky z Maňávky na Pihlov u Horní Plané, která spojuje obce na Českokrumlovsku s oblíbenými cyklotrasami v Národním parku Šumava, roste nová alej stromů. Vysázeli je zde zaměstnanci ředitelství divize Vojenských lesů a statků ČR (VLS) v Horní Plané společně s kolegy ze zemědělské správy Květušín. V Brdech zase zaměstnanci Porsche ČR vysadili nový bukový les.

Třiadvacet javorů nově lemuje otevřený úsek cyklostezky. Až povyrostou, budou poskytovat cyklistům i chodcům na trase stín. „Vojenské lesy a statky jsou komplexním hospodářem v této lokalitě. Vedle ekonomických cílů proto vnímáme jako svůj úkol také péči o krajinu. Stromy mámě vypěstovány z vlastních zdrojů. Doufám, že tento nový krajinotvorný prvek ocení jak dnešní návštěvníci, tak především budoucí generace,“ řekl ředitel divize VLS Horní Planá Michal Frnoch, který se sázení osobně účastnil s ředitelem zemědělské divize podniku Jaroslavem Kratochvílem.

Díky metodickému vedení provozního technika Zdeňka Kality i přípravě jamek a nářadí, které zajistila divizní správa služeb, ale i krásnému slunečnému počasí a pracovnímu nasazení zaměstnanců byla za dopoledne alej vysázena. Kmeny vysazených stromů byly opatřeny potřebnou ochranou a jsou zajištěny kůly proti vyvrácení.

Zaměstnanci Porsche ČR vysadili v Brdech nové bukové lesy

Dvě holiny na lesní správě Jince v CHKO Brdy, které zde vznikly v důsledku nedávného nástupu kůrovcové kalamity do středočeských hor, osázeli v uplynulém týdnu novými porosty zaměstnanci Porsche ČR. Díky jejich týmové dobrovolnické iniciativě v přírodní lokalitě zvané Baština roste na tři tisíce nových buků, které nahradily kalamitou zničené smrkové porosty.

V lesích na Baštině se sešlo celkem čtyřiatřicet zaměstnanců firmy, která je největším importérem osobních a užitkových vozů na tuzemský trh. Díky jejich práci se podařilo holiny po kalamitních těžbách ještě před koncem roku zalesnit dřevinou, které je mnohem odolnější vůči důsledkům klimatické změny než původní převážně smrkové porosty.

„Pro dobrovolníky jsme zajistili sadební materiál, který pochází z vlastní školkařské produkce státního podniku, nářadí a také jsme jim poskytli metodickou podporu. Za dva dny odvedli pořádný kus práce, za kterou jim děkujeme. I díky jejich nasazení se nám podařilo rychleji zalesnit po kalamitě více brdských lesů, než jsme plánovali,“ řekl David Novotný, ředitel lesnické divize Hořovice Vojenských lesů a statků ČR (VLS), která Brdy spravuje.

Dobrovolníci z Porsche ČR za dva dny dostali do země na 2960 sazenic buku. Dobrovolnická práce v unikátní brdské přírodě, o kterou se Vojenské lesy starají přes 90 let, se jim podle prvních reakcí líbila. „Bylo to naprosto skvělé a doufám, že budeme moct sázet i v příštím roce,“ uvedla Martina Hlůžková z pražské centrály Porsche Česká republika.

Zdroj: https://www.vls.cz/