Tag Archives: Vojenské lesy a statky

VLS spustily podzimní zalesnění, i díky přírodě blízkému hospodaření vysadí méně stromů než před kalamitou

VLS spustily podzimní část zalesnění v přírodních lokalitách, které slouží k výcviku armády či mají strategický význam pro obranu státu. Letošní obnova vojenských lesů však bude v mnoha ohledech jiná než v uplynulých letech. Státní podnik ve svěřených lokalitách přechází na přírodě blízký způsob hospodaření, v němž stále větší prim hraje přirozená obnova lesů, a tak sazenic bude letos výrazně méně než v uplynulých letech – celkem šest a půl milionu. Změní se i složení dřevin, kde větší prostor dostanou druhy stromů, které se dříve tolik nesázely – olše, jilmy jeřáby a kleny, ale také třešně ptačí.

Vojenské lesy předaly veřejnosti zrekonstruovaný Želnavský smyk, oslavily to plavením dříví po 61 letech

Vojenské lesy a statky (VLS) po víc než šedesáti letech opět plavily dříví na Želnavském smyku, který spojuje Schwarzenberský plavební kanál s Vltavou. Ukázková plavba pro veřejnost byla oslavou završení rekonstrukce této šumavské vodní cesty, která trvala tři roky a vrátila tuto národní technickou památku zpět do šumavské krajiny.

VLS snížily ve svých lesích kůrovcovou kalamitu na polovinu, letos ji chtějí dostat pod kontrolu

Vojenské lesy a statky hlásí úspěch v boji s kůrovcovou kalamitou ve svých českých lokalitách. Díky masivnímu nasazení obranných opatření i včasné těžbě napadených stromů v průběhu vývoje první dceřiné generace se státnímu podniku podařilo v lesích snížit meziročně tzv. kůrovcový základ o 45 %. Znamená to, že se populace škůdce v lokalitách VLS snížila téměř na polovinu. Letos chce být podnik stejně úspěšný a dostat kalamitu pod kontrolu.

Vojenské lesy investovaly vloni do zadržování vody 28 milionů, v lesích vzniklo osm nových nádrží

Ve vojenských lesích vzniklo vloni osm nových rybníků a vodních nádrží, které mají v době klimatických změn v přírodě zadržet více vody. Pět projektů Vojenské lesy a statky ČR (VLS) dokončily v bývalém vojenském újezdu Ralsko, dvě vodní nádrže vyrostly na Brdech, nová malá vodní nádrž vyrostla také v moravském vojenském újezdu na Libavé, kde VLS dokončily vodní dílo Čermná.

Na Prostějovsku vznikne nové arboretum

Nedaleko Plumlova na Prostějovsku v těsném sousedství vojenského újezdu Březina vyroste dendrologická zahrada, která bude sloužit jak veřejnosti, tak i lesníkům a posluchačům Mendelovy univerzity v Brně. Vyplývá to z memoranda, které podepsal ředitel Vojenských lesů a statků ČR (VLS) Petr Král s děkanem Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity Liborem Jankovským. Arboretum Osina vyroste jako společný projekt obou institucí v malebné lokalitě kolem stejnojmenného potoka s dvěma rybníky v lokalitě Krumsín.