V okolí Chorušic se ukrývají pozoruhodná zákoutí
V jihovýchodním cípu Kokořínska nedaleko Mšena se lesnatými doly, zaříznutými do okolní krajiny, proplétá nově otevřená naučná stezka Chorušická zákoutí. Provádí návštěvníky po různých koutech oblasti, ležící mezi obcemi Chorušice a Zahájí. Něco přes čtyři kilometry dlouhá stezka byla vybudována základní organizací Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) Koniklec v rámci programu NET4GAS Blíž přírodě. Na realizaci se podílela také obec Chorušice.
Oblast Chorušicka leží v bezprostřední blízkosti přírodních a kulturních pamětihodností, například hradu Kokořína nebo známých Pokliček. Svým charakterem plynule navazuje na samotné Kokořínsko – do planiny, osídlené venkovským obyvatelstvem a často využívané k zemědělské obživě, se zakusují hluboké rokle s pískovcovými skalními útvary. Rokle, překřtěné starousedlíky na doly, hrály významnou úlohu v životech zdejších lidí: vedly tudy cesty a nacházely se zde prameny, důležité zdroje pitné vody v kraji, kde byla o vodu nouze.
Skály, dříve holé a využívané jako pastviny, jsou v současné době pokryty lesy, které jsou domovem mnoha druhů zajímavých živočichů, především ptáků. V lese u uměle vytesané jeskyňky poblíž osady Zahájí, se v dubnu 1945 několik dní ukrývala partyzánská skupina podporovaná zahájskými občany.
Stěžejním tématem Chorušicka je voda. Vzhledem k problematickému přístupu k jejím zdrojům řešili obyvatelé získávání vody různými způsoby. Užitkovou vodu zachytávali pomocí tzv. kalů, nádrží napájených dešťovou vodou. Kaly v současnosti slouží také jako útočiště pro živočichy vázané na vodní prostředí, mezi nimi i zákonem chráněné druhy. V chorušickém kalu bylo nalezeno několik druhů obojživelníků, mezi nimi skokan skřehotavý, ropucha obecná, skokan štíhlý a čolek obecný.
Na čtyřkilometrové trase stezky návštěvníci naleznou deset tabulí nebo herních prvků, zpracovaných tak, aby poskytly informace zábavnou formou široké veřejnosti – od předškolních dětí až po dospělé. Zájemci tak nahlédnou do historie chorušického kalu a poznají jeho čtyřnohé obyvatele, zjistí, jaké znaky prozradí přítomnost živočichů v lese, co způsobilo vyschnutí dříve hojně využívané studánky, srovnají podobu dolu dříve a dnes a poznají osudy partyzánů od Zahájí.
První infotabule se nachází v části Chorušic nazývané Podstavy (GPS: 50.2556233N, 14.5597622E). Trasa vede od místního kalu do lesa Nedvídku, kde se v nevelké rokli stáčí doleva a ústí na cestu, směřující do skalami lemovaného dolu. Ten dovede návštěvníky až k poslední tabuli, stojící pod osadou Zahájí u rozcestníku s modrou turistickou značkou (GPS: N 50°22.19550, E 14°39.71988).
Zdroj: Český svaz ochránců přírody
Úvodní foto: hrad Kokořín, autorské právo https://cz.123rf.com/profile_Violin