Tag Archives: ČSOP

„Skřivánek“ se stal novým Místem pro přírodu

Začátkem prosince loňského roku požádal Český svaz ochránců přírody (ČSOP) veřejnost o pomoc s výkupem unikátní lokality na Vysočině, zvané Na Skřivánku. Záměr se díky desítkám dárců podařil. V těchto dnech byl výkup dokončen i administrativně a téměř osm hektarů různorodých pozemků se tak zařadilo mezi dalších šest desítek Míst pro přírodu – „soukromých rezervací“ Českého svazu ochránců přírody.

Jdem ven! Český svaz ochránců přírody zve veřejnost na Setkání s přírodou

Již sedmnáctý ročník kampaně Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) Setkání s přírodou startuje dnes v pátek 14. června. V deseti dnech odtajní zasvěcení průvodci ČSOP milovníkům přírody v různých zákoutích republiky přírodní zajímavosti a zároveň představí svoji práci. Přijďte se setkat se vzácnými druhy rostlin a živočichů a dozvíte se, co dělat, aby nám z krajiny nezmizely.

Třešně, které nezmrzly. Začíná jejich výstava!

Ve čtvrtek 13. června začíná v pražském Domě ochránců přírody (Michelská 48/5) první letošní výstava plodů starých odrůd – raných třešní. Pořadatelem je Český svaz ochránců přírody. Součástí doprovodného programu jsou dopolední přednášky.

Ptáčata zahlcují záchranné stanice. Mnohdy zbytečně!

Záchranné stanice v loňském roce přijaly 8 204 ptáčat volně žijících druhů. Letos to zřejmě bude více. Národní síť záchranných stanic přijímá nyní okolo stovky ptáčat denně. Mnohdy jde o mláďata, která lidé seberou rodičům přímo před zobákem. Jenom proto, že netuší, jak se v případě nalezeného ptáčete zachovat.

Rok motýlů se blíží svému vrcholu; co nás čeká?

Český svaz ochránců (ČSOP) přírody vyhlásil rok 2024 Rokem motýlů. Cílem je upozornit veřejnost na ohrožení těchto zástupců říše hmyzu a na možnosti jejich ochrany. Nejvíce motýlů létá obvykle v červnu a červenci. Proto se na následující týdny chystá řada zajímavých aktivit, které zavedou zájemce do tajů motýlího světa a přiblíží, jak jim můžeme pomoci, či poradí, jak motýly pozorovat.