Tag Archives: zajíc

Zajíčci a veverčata zahlcují záchranné stanice

Záchranným stanicím sdruženým v Národní síti záchranných stanic koordinované Českým svazem ochránců přírody (ČSOP) začíná krušné období – období mláďat. Už přijaly více než 160 savčích mláďat a další stovky budou následovat v nejbližších dnech. Nyní převládají veverčata a zajíčci. A jsou to právě zajíčci, kteří ve stanicích končí zcela zbytečně.

První letošní mládě zajíce v Praze muselo být utraceno, mělo ukousnuté zadní běhy

Zajíci už mají jaro. Na polích, loukách, ale i ve městech uprostřed sídlišť či na zelených ostrůvcích kruhových objezdů můžete najít několikadenní mláďata zajíců evropských. Právě v zástavbě jim ale hrozí nebezpečí, se kterým si jejich maskovací strategie neporadí. Na volno pobíhající psy a kočky jsou jejich zhoubou. První letošní mládě, co řešila Pražská zvířecí záchranka už 8. února, muselo být kvůli vážnému stavu utraceno.

Nalezená mláďata nechte v přírodě, poradí si

S prvním jarním oteplením se v přírodě objevují také mláďata volně žijících živočichů. Již nyní v únoru můžeme narazit na zajíčky, později na jaře se přidají například srnčata. Samice obou těchto druhů nechávají svá mláďata odložená a vrací se k nim jen několikrát za den. Nález osamoceného mláděte neznamená, že je opuštěné. Nesnažte se mu pomáhat!