Zajíčci a veverčata zahlcují záchranné stanice

Záchranným stanicím sdruženým v Národní síti záchranných stanic koordinované Českým svazem ochránců přírody (ČSOP) začíná krušné období – období mláďat. Už přijaly více než 160 savčích mláďat a další stovky budou následovat v nejbližších dnech. Nyní převládají veverčata a zajíčci. A jsou to právě zajíčci, kteří ve stanicích končí zcela zbytečně.

Smyslem záchranných stanic není jen přímá pomoc zvířatům v nouzi ale především výchova a osvěta veřejnosti. Řada živočichů by se do péče stanic vůbec nedostávala, kdyby lidem nechyběly ty nejzákladnější znalosti přírody a kdyby se k přírodě nechovali sobecky.

Záchranné stanice se už desítky let tento neutěšený stav lidského myšlení snaží změnit. Leč, zřejmě je to marný boj. Jak jinak si vysvětlit celkem 109 novorozených zajíčků, které lidé během prvních tří měsíců tohoto roku přinesli do záchranných stanic s tím, že je nalezli opuštěné?!

Foto: malý zajíček bojuje o život v záchranné stanici, archiv ZS Vlašim

Na zajíčky se nesahá! Příroda to prostě tak zařídila, že jsou první dny života osamocení a máma je krátce navštěvuje pouze, aby je nakojila. I když na ně sáhnete či je třeba olízne pes, nechte je na místě. Není tak úplně pravda, že by je pak matka nepřijala.

A pokud takový zajíček leží na nevhodném místě, třeba na cestě či dětském hřišti, kde hrozí, že si ho všimne někdo nepoučený, lze ho opatrně o pár metrů přesunout pomocí větví, lopaty či uchopením přes hrst trávy a listí. Horší je, když zajíčka přinese pes či kočka a neví se odkud. Pak nezbývá než zavolat záchrannou stanici. Přes veškerou péči odborníků polovina takových zajíčků ve stanici nepřežije. Na zajíčky se prostě nesahá!

Foto: veverčí mláďata ze zničeného hnízda, archiv ZS Pinky

Oproti tomu na veverčata, pokud jim chceme pomoci, sáhnout musíme. Stanice jich letos přijaly už 36. Pokud se veverče ocitne na zemi, je nutné pomoci. Veverčí máma by se k němu nevrátila. První pomoc znamená okamžitě třeba pod košilí veverku zahřát a ihned volat záchrannou stanici.

Kontakty na záchranné stanice jsou na www.zvirevnouzi.cz. Mnohem inteligentnější je mít pohotovostní telefon té své stanice uložený v mobilu. A pro případ, že ani třeba nevím, kde jsem, je ještě lepší mít v mobilu aplikaci Zvíře v nouzi, která sama místně příslušnou stanici zavolá.

Foto: veverčátko se krmí, autor Jan Kašinský

Záchranným stanicím můžete pomoci darem na účet veřejné sbírky Zvíře v nouzi č. 33 55 33 22/0800. Více na www.zvirevnouzi.cz

Zdroj: Český svaz ochránců přírody

Úvodní foto: tito zajíci už jsou bohužel v péči stanice, archiv Jaro Jaroměř