Tag Archives: vichřice Herwart

Vichřice Herwart poškodila ve státních lesích jeden a půl milionu kubíků dříví

Říjnová vichřice Herwart poškodila ve státních lesích spravovaných podnikem Lesy ČR jeden a půl milionu metrů krychlových dříví. Nejvíce jsou postiženy porosty v Karlovarském kraji a v Kraji Vysočina. Těžba bude pokračovat i na jaře. Na mnoha místech stále platí zákaz vstupu do lesů. 

Mimořádná opatření a dostatek srážek mohou zmírnit hrozící kůrovcovou kalamitu po vichřici

Po vichřici Herwart, která se prohnala na konci října Českou republikou, hrozí ve smrkových lesích další kůrovcová kalamita. Aby se zabránilo rozsáhlým škodám a další eskalaci kalamity, je podle Lesní ochranné služby nutné přijmout mimořádná opatření ze strany státní správy lesů. Důležitý bude zároveň průběh počasí v zimním období 2017/2018 a na jaře příštího roku. Přemnožení kůrovce může zarazit dostatek sněhu a následně vlhké a chladné jaro. 

Lesníci varují: Nevstupujte do lesů, po vichřici padají větve i stromy

Větve i nalomené stromy padají od nedělní vichřice v lesích. Lesníci důrazně upozorňují na nebezpečí a doporučují, aby lidé nevstupovali do lesních porostů. Riziko je velké. Podle prvních odhadů byly poškozeny 1,4 miliony stromů ve státních lesích spravovaných podnikem Lesy ČR. Údaje nejsou konečné a podnik je bude upřesňovat. Vojenské lesy a statky zatím odhadují, že vichřice poškodila zhruba 120 tisíc kubíků dříví.