Lesníci varují: Nevstupujte do lesů, po vichřici padají větve i stromy

Větve i nalomené stromy padají od nedělní vichřice v lesích. Lesníci důrazně upozorňují na nebezpečí a doporučují, aby lidé nevstupovali do lesních porostů. Riziko je velké. Podle prvních odhadů byly poškozeny 1,4 miliony stromů ve státních lesích spravovaných podnikem Lesy ČR. Údaje nejsou konečné a podnik je bude upřesňovat. Vojenské lesy a statky zatím odhadují, že vichřice poškodila zhruba 120 tisíc kubíků dříví.

Stabilita stromů a celých porostů je narušená a k vývratům může dojít kdykoli,“ uvedl generální ředitel podniku Lesy ČR Daniel Szórád.

Nejvíce jsou postižené lesy v Karlovarském kraji, odhadem 275 tisíc m3 dříví. Jde o všechny horské lokality. „Stromy se stále lámou a padají, další leží přes cesty a ještě jsme se všude nedostali,“ popsal situaci krajský ředitel Lesů ČR z Karlových Varů Miroslav Rozner.

Obdobný problém mají lesníci na Vysočině, kde je odhadem poškozeno 210 tisíc m3 dříví. U Nového Města na Moravě je to asi 85 tisíc stromů. „Okolí Nového Města hodně navštěvují turisté. Nikoho však do lesů teď nezveme, je to opravdu nebezpečné. Zavalené jsou i lesní cesty, na zemi leží tisíce stromů, mnohé se zaklesly v koruně dalších, a tím jsou ještě nebezpečnější,“ varuje krajský ředitel Lesů ČR z Jihlavy Jan Sovák.

Vojenské lesy a statky odhadují škodu okolo 120 tisíc kubíků dříví

Podle ředitele VLS Josefa Vojáčka není poškození vojenských lesních pozemků nijak dramatické.

„Byť se nejedná o zanedbatelné škody, kalamita nevybočuje z rozsahu, který jsme zvyklí v posledních letech v souvislosti s větrem či ledovkami řešit. Disponujeme dostatkem zpracovatelských kapacit pro zpracování dříví,“ poznamenal Josef Vojáček.

Nedělním větrem byly poškozeny u VLS především smrkové porosty, v převážné míře se však jedná o rozptýlené škody. Proto VLS budou prvotní odhady dále upřesňovat, lesníci však zatím podle informací z terénu nepředpokládají, že přerostou konsolidovaný objem 150 tisíc kubíků.

Nejvíce problémů přitom vítr u Vojenských lesů a statků napáchal na Libavé na Olomoucku. Divize VLS v Lipníku nad Bečvou zde hlásí škodu v rozsahu 45 tisíc metrů krychlových dříví. Z Horní Plané na Šumavě, která spravuje vojenský újezd Boletice, pak hlásí polomy v objemu kolem čtyř desítek tisíc kubíků. Obě tyto lokality patřily přitom v rámci VLS k nejpostiženějším také během srpnových větrných poryvů.

Postižené porosty budou postupně čištěny. Zpracování kalamity Vojenské lesy a statky předpokládají do konce března 2018.

Podle TZ Lesů České republiky, s. p. a Vojenských lesů a statků, s. p.

redakčně upraveno

Foto: VLS