Tag Archives: tetřívek obecný
Jak podpořit životaschopnost populací tetřívka obecného v České republice
Počet tetřívků obecných v České republice dlouhodobě výrazně klesá. Tento trend je zapříčiněn mnoha faktory, mezi které patří snižování hnízdní úspěšnosti, nárůst mortality mladých i dospělých jedinců, negativní změny charakteru stanovišť, nárůst populací původních i nepůvodních predátorů, turistika, působení globální klimatické změny a další vlivy. Jedním z nejpodstatnějších je v našich podmínkách postupné mizení vhodných biotopů. Tetřívek je zařazen mezi druhy silně ohrožené.
Proč ubývá tetřívků v české krajině
Jednou z příčin úbytku tetřívka obecného v české krajině je plenění jeho hnízd různými predátory. Tetřívek obecný je v České republice řazen do kategorie ohrožených druhů. Jeho populace dlouhodobě klesá a je možné, že se v budoucnu již nepodaří černého rytíře, jak je tetřívek často nazýván, zahlédnout na žádném tokaništi. Abychom tento vzácný druh ochránili, musíme mu vytvořit vhodné podmínky pro život a rozmnožování.
Tetřívkovi zvoní hrana
Krkonoše a sousedící Jizerské hory jsou jednou z posledních dvou oblastí v naší zemi s relativně početnou populací tetřívka. Přesto počet samců podle posledního sčítání v roce 2017 klesl už na pouhých 74 kohoutků v Krkonoších a 30 v Jizerských horách. Právě na populacích v Krkonoších, Jizerských a Krušných horách závisí přežití druhu v celé České republice! Pokud nic neuděláme, druh v Krkonoších vyhyne kolem roku 2040.
Skialpinisté, neohrožujte přírodu, zaznívá z národního parku
Skialpinismus je v Krkonoších v posledních letech velice populárním sportem. Vyznavači jízdy volným terénem ale snadno mohou narazit na omezení platná na území Krkonošského národního parku, jako například zákaz vstupu mimo značené cesty v I. zóně. Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) tím chce zamezit ničení přírody a rušení zimujícího tetřívka nebo hnízdícího sokola. Přichází proto v těchto dnech s novou propagační aktivitou pod heslem Odpovědný skialpinista.
Tetřívků ubývá, lesníci upravují horské biotopy
Desítky kusů tetřívka obecného zmizely během posledních deseti let z Jizerských a Krušných hor i Krkonoš. Lesníci ze státního podniku Lesy ČR tedy upravují horské biotopy a snaží se živočišný druh vrátit do hor, kam patří.