Tag Archives: Pálava

Prosvětlování nížinných lesů podporuje biodiverzitu

Lesy v nížinách, nejčastěji doubravy a dubohabřiny, jsou důležité nejen vzhledem ke svému lesnickému produkčnímu využití, ale také díky významným mimoprodukčním funkcím, zejména vysoké biodiverzitě. V posledních desetiletích však čelí silnému poklesu biologické rozmanitosti v důsledku nevhodných lesnických postupů, jako je intenzivní těžba dřeva s mechanickou přípravou půdy nebo opuštění tradičního lesního hospodaření, v němž v minulosti převládalo výmladkové hospodaření.

Kokotice žlutavá, rostlina považovaná v Česku za vyhynulou, byla objevena na Pálavě

Mimořádný objev se podařil botanikovi v přírodní rezervaci Šibeničník, kde našel kokotici žlutavou. Tato rostlina byla v Česku dosud známa jen z Pouzdřanské stepi, kde byla navíc naposledy spatřena před dvaceti lety. Ačkoliv může kokotice žlutavá působit křehce a nevinně, skrývá tato nenápadná rostlinka jednu pozoruhodnou vlastnost. Jde totiž o parazita. Svými niťovitými lodyhami ovíjí hostitelské rostliny a pomocí takzvaných haustorií čerpá z jejich buněk vodu, cukry a další výživné látky pro vlastní růst.

Nový lesní hospodářský plán pro Soutok a Pálavu

Před rokem vydala AOPK ČR nesouhlasná závazná stanoviska k lesním hospodářským plánům (LHP) na období 2020-2029 pro lesní hospodářské celky Židlochovice a Soutok. Nerespektovaly totiž výjimečné přírodní hodnoty těchto území. Po řadě nejednoduchých jednání se podařilo domluvit se státním podnikem Lesy ČR způsob, jak zde hospodařit a zároveň minimalizovat dopady na vzácné druhy rostlin a živočichů. AOPK ČR proto nyní již mohla odsouhlasit upravené LHP pro obě oblasti.

Na Stolové hoře se po mnoha letech opět pasou ovce a kozy „na volno“

Po dlouhých letech se na hůře přístupné svahy pálavské Stolové hory vrátilo stádo ovcí a koz. Volná pastva pomůže zdejším stepním společenstvům a druhům – třeba ikonickým kosatcům a koniklecům. Pasoucí se stáda zvířat patřila k pálavské krajině po staletí a i díky nim je zdejší příroda tak pestrá. Pastva a pohyb zvířat totiž udržuje pestrou mozaiku různých plošek a brání zarůstání stepí keři a stromy.

Naučná stezka na Turoldu v novém

Přírodní rezervace Turold zahrnuje zbytky kopce Turold – bývalého vápencového lomu. Těžba kvalitního, čistého pálavského vápence zmenšila Turold na zhruba třetinu jeho původní velikosti. Rezervaci tak tvoří z větší části velký lom, stepní společenstva, typická pro bradlo Pálavy, se zachovala na menší části.