Tag Archives: novela zákona o ochraně přírody a krajiny

Ode dneška platí nová pravidla pro národní parky

Novela zákona o ochraně přírody a krajiny platí od 1. června 2017. Podle Ministerstva životního prostředí zákon nově zastřeší všechny národní parky a jeho prostřednictvím se případně budou vyhlašovat i nová nejvíce chráněná území. Zákon přináší především jasné vymezení cíle vyhlášení a existence národních parků jako území, na jehož převážné části má mít v budoucnu hlavní slovo příroda a její ochrana. Díky novele dochází také ke zjednodušení, zpřesnění a současně aktualizaci ochranných podmínek (zákazů) v národních parcích. Novela také zavádí 15leté moratorium na změnu zonace, které zaručuje stabilizaci dlouhodobé odborné péče o přírodu v národních parcích.

Poslanci znovu rozhodovali o novele zákona o ochraně přírody a krajiny. Přehlasovali veto

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Poslanci v úterý už napotřetí odhlasovali novelu zákona o ochraně přírody a krajiny, která mění pravidla národních parků. Hlasování předcházelo prezidentské veto zákona. Novela začne platit v červnu letošního roku. Proti novele se ohrazují starostové ze Svazu obcí Národního parku Šumava. Podle kritiků omezí rozvoj obcí a turistiku v šumavském parku. Naopak ředitelé národních parků a ministerstvo životního prostředí tvrdí, že novela přinese parkům lepší ochranu přírody.

Poslanci schválili novelu zákona o ochraně přírody bez senátních úprav

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Poslanci ve středu přehlasovali senátní verzi a schválili novelu zákona o ochraně přírody a krajiny, a to ve sněmovní verzi. Nová pravidla pro všechny čtyři národní parky v Krkonoších, Českém Švýcarsku, Podyjí a na Šumavě  bez senátních úprav získala celkem 117 hlasů. 

Ředitelé apelují na poslance: Zachovejte naše národní parky

konec_np_cesko

Na poslankyně a poslance Parlamentu České republiky se společným dopisem  obrátili ředitelé všech čtyř českých a moravských národních parků Pavel Benda (České Švýcarsko), Jan Hřebačka (Krkonoše), Pavel Hubený (Šumava) a Tomáš Rothröckl (Podyjí) se žádostí o podporu sněmovní verze novely zákona o ochraně přírody a krajiny, která mění pravidla pro fungování národních parků.

Poslanci schválili novelu zákona o ochraně přírody

  OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Po více než roce projednávání v Poslanecké sněmovně došlo na hlasování o novele zákona o ochraně přírody a krajiny, která se zaměřuje výhradně na novelizaci částí zákona o národních parcích. Přestože se opoziční poslanci ODS snažili obstruovat a oddálit tak hlasování o zákoně, novelu zákona se podařilo odhlasovat. Zákon míří do senátu.