Poslanci schválili novelu zákona o ochraně přírody bez senátních úprav

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Poslanci ve středu přehlasovali senátní verzi a schválili novelu zákona o ochraně přírody a krajiny, a to ve sněmovní verzi. Nová pravidla pro všechny čtyři národní parky v Krkonoších, Českém Švýcarsku, Podyjí a na Šumavě  bez senátních úprav získala celkem 117 hlasů. 

Pro verzi horní komory parlamentu hlasovalo 28 ze 158 přítomných poslanců, 109 jich bylo proti. Původní sněmovní znění novely potvrdilo 117 ze 164 hlasujících členů dolní komory, proti jich bylo 20. Pro byli  poslanci za ANO, TOP 09, KDU-ČSL Úsvit a hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, většina sociálních demokratů a sedm poslanců za KSČM. Proti hlasovali pouze poslanci za ODS. Předlohu nyní bude posuzovat prezident Miloš Zeman. Ten ohlásil, že sněmovní verzi bude vetovat.

Senátoři chtěli v zákoně například zdůraznit, že účelem národních parků je také zajištění a podpora udržitelného rozvoje obcí na jeho území zachování, ochrana a údržba cenných ploch a památek a jejich využití pro vzdělávání, turistiku a rekreaci.

Podrobné informace a názory k oběma verzím novely zákona o ochraně přírody a krajiny jsou přístupné například na těchto odkazech:

http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/snemovna-odmitla-senatni-upravy-pravidel-pro-narodni-parky

https://www.vlada.cz/cz/clenove-vlady/premier/projevy/bohuslav-sobotka-novy-zakon-o-ochrane-prirody-pomuze-prirode–turistum-i-obcim-153954/

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/2046878-schvalena-pravidla-pro-narodni-parky-zeman-zablokuje-vrati-je-poslancum

http://www.mzp.cz/cz/news_170301_komentar_schvaleni_zakona_114

ilustrační foto: Roklanský potok, Národní park Šumava, autor: Marta Čížková