Tag Archives: národní parky
Likvidace invazních rostlin v národních parcích je cílem nového projektu českých botaniků
Nový projekt odborníků z Fakulty životního prostředí ČZU v Praze a partnerů z národních parků Podyjí a České Švýcarsko řeší likvidace invazních druhů v nejcennějších přírodních územích České republiky, tedy na území národních parků. Invazní druhy jsou dlouhodobým problémem pro ochranu přírody, celosvětově jde o jeden z nejzávažnějších faktorů snižujících biodiverzitu.
Silvestr a Nový rok v národních parcích se letos opět obejde bez ohňostrojů
Návštěvnický pas provede po chráněných územích. Turisté mohou získat i drobné dárky
Celkem do 16 míst s chráněnou přírodou se mohou letošní sezónu vypravit turisté s nově vydaným speciálním návštěvnickým pasem. Malou odměnu získá každý, kdo navštíví nejméně pět z návštěvnických středisek národních parků či Domů přírody chráněných krajinných oblastí. Lidé by se tak měli dozvědět více o tom, jak odborníci o přírodu v Česku pečují. Na ty, kteří se vydají do všech šestnácti, čeká překvapení.
Začalo projednávání nové zonace národních parků
V národních parcích vrcholí po 18 měsících proces přípravy a schvalování nové zonace, vyplývající z novely zákona o ochraně přírody a krajiny schválené našimi zákonodárci v květnu 2017. V případě NP Šumava a KRNAP je nyní připravena nová podoba zonace navržená jednotlivými správami národních parků, která byla, po posouzení souladu jednotlivých návrhů se zákonem o ochraně přírody a krajiny a metodikou Ministerstva životního prostředí, ministerstvem již odsouhlasena, a může tak zamířit mimo rezort k oficiálnímu projednávání s partnery v regionech. V případě NP Podyjí a NP České Švýcarsko již došlo ke zdárnému projednání zonace v jednotlivých radách národních parků a nyní je jejich zonace, připravená ve formě vyhlášek, těsně před vstupem do mezirezortního připomínkového řízení.
S petardami a ohňostrojem do národních parků nejezděte
Kdo se chystá oslavit příchod nového roku na území některého z českých národních parků, měl by přijet bez zábavní pyrotechniky. V určitých krkonošských obcích sice platí na Silvestra výjimky, ale přesto Správa Krkonošského národního parku doporučuje žádné rachejtle a ohňostroje nevozit. Zábavní pyrotechnika ruší domácí i divoká zvířata a obtěžuje i mnohé lidi, zvlášť když si chtějí odpočinout od hluku města v tichu přírody. Pyrotechnika také - sice krátkodobě, přesto ale významně - zvyšuje koncentraci těžkých kovů v ovzduší.