Návštěvnický pas provede po chráněných územích. Turisté mohou získat i drobné dárky

Celkem do 16 míst s chráněnou přírodou se mohou letošní sezónu vypravit turisté s nově vydaným speciálním návštěvnickým pasem. Malou odměnu získá každý, kdo navštíví nejméně pět z návštěvnických středisek národních parků či Domů přírody chráněných krajinných oblastí. Lidé by se tak měli dozvědět více o tom, jak odborníci o přírodu v Česku pečují. Na ty, kteří se vydají do všech šestnácti, čeká překvapení.

„Chceme lidem ukázat, že péče o přírodu je velmi rozmanitá. Některá území potřebují, aby je člověk ponechal tak, jak jsou, a mohl pozorovat, jak si příroda poradí. Jiná vyžadují péči – třeba bez pravidelného kosení by z luk zmizely orchideje či motýli. To všechno se dozvědí v návštěvnických střediscích národních parků či Domech přírody v chráněných krajinných oblastech. Doufáme, že nově vydaný návštěvnický pas bude tou správnou motivací k jejich návštěvě,“ vysvětluje František Pelc, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

„Stále více jsme svědky masového turistického využívání chráněných území, jejich skutečný společenský význam přitom často ustupuje a příroda je redukována na zajímavou kulisu jednorázových zážitků. Návštěvnické pasy naopak pomohou svým držitelům poznávat hlubší souvislosti, různorodost, ale i zranitelnost naší přírody,“ říká Pavel Benda, ředitel Správy národního parku České Švýcarsko.

Návštěvnický pas pro chráněné krajinné oblasti a národní parky byl vytvořen podle osvědčeného amerického vzoru. Pokud návštěvník získá pět razítek, čeká na něj malá odměna. Ten, komu se podaří navštívit všechny NP a CHKO, může očekávat velkou odměnu či překvapení.

Návštěvnický pas si zájemci mohou vyzvednout v informačních centrech ve všech našich čtyřech národních parcích a ve 12 chráněných krajinných oblastech po celém Česku.

Domy přírody a návštěvnická střediska národních parků nenabízejí pro veřejnost a školy jen expozice, ale také ekovýchovné programy, prezentace regionálních produktů a tradičních řemesel, tematické přednášky, výstavy, projekce či tvůrčí dílny.

Návštěvnický pas pro chráněné krajinné oblasti a národní parky lze získat:
Dům přírody Blaníku v Kondraci
Dům přírody Českého lesa v Klenčí pod Čerchovem
Dům přírody Českého ráje v Dolánkách u Turnova
Dům přírody Litovelského Pomoraví v Horce nad Moravou
Dům přírody Moravského krasu ve Skalním mlýně
Dům přírody Poodří v Bartošovicích
Dům přírody Slavkovského lesa na Kladské
Dům přírody Třeboňska v Třeboni
Informační středisko CHKO Beskydy – Dolní Lomná
Informační středisko CHKO Bílé Karpaty – Veselí nad Moravou
Informační středisko CHKO Blanský les – Holubov
Informační středisko CHKO Český ráj – Bukovina u zámku Hrubá Skála
Informační středisko CHKO Křivoklátsko – Křivoklát
Informační středisko CHKO Litovelské Pomoraví – Šargoun u Litovle
Informační středisko CHKO Moravský kras – Macocha,
informační centra Správy Krkonošského národního parku
Návštěvnické středisko a informační střediska Správy NP České Švýcarsko
Návštěvnické středisko Správy NP Podyjí v Čížově
návštěvnická centra a informační střediska Správy NP a CHKO Šuma

Podle společné tiskové zprávy Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, Správy NP Podyjí, Šumava, České Švýcarsko a Krkonošského národního parku, red.