Tag Archives: netopýři

Netopýři: co byste řekli na naší návštěvu?!

Právě nám začíná období netopýřích záletů, které běžně trvá od poloviny srpna do poloviny září. V této době se v některých lokalitách každým rokem opakují doslova invaze často velmi početných skupin netopýrů do městských bytů a v menší míře i chalup a jiných staveb. Záchranné stanice v případech, kdy nelze pomoci pouhou radou, vyjíždějí na místa, netopýry odchytávají a vypouštějí. Popřípadě jim poskytují nutná ošetření.

Úklidem (a prodejem) trusu přispíváme k ochraně netopýrů!

Dobrovolní ochránci přírody se v těchto dnech vydávají na půdy domů a uklízí tam trus. Jeho původcem jsou letní kolonie samic netopýrů, které často na půdách vychovávají svá mláďata. Netopýři jsou chránění, z půd je nelze vyhánět. Ochránci přírody alespoň takto pomáhají majitelům domů s netopýry žít. A potřebují k tomu i dobrovolníky!

Nastává čas zbloudilých netopýrů – zavřete okna!

Konec léta je obdobím, kdy do bytů v mnoha městech zavítají nezvaní večerní návštěvníci – netopýři. Určitě se objeví v Plzni, Brně, Liberci či Karlových Varech. Netřeba se bát. Netopýři nebezpeční nejsou! Obvykle jim stačí trochu pomoci a byt zase sami opustí. Pokud si s nimi nevíte rady, obraťte se na pracovníky záchranných stanic (www.zvirevnouzi.cz) či odborníky na netopýry (www.nyctalus.cz, www.ceson.org). Nejlepší je však prevence. Zabraňte jim do obydlí vlétnout!

Noc kostelů mají každý den – netopýři v podkroví

Řada z nás se minulý pátek vydala do kostelů, ať již za neobvyklým duchovním zážitkem či za poznáním úžasného kulturního dědictví. Pro netopýry jsou však noční kostely běžným domovem. Jednou z nejdůležitějších etap v životě netopýrů je vytváření tzv. letních mateřských kolonií. Kolonie netopýřích samic vznikají mnohdy již koncem dubna a koncem června se jim v nich rodí mláďata. Častým místem, kde se tyto kolonie nacházejí, jsou různé půdní (podkrovní) prostory. A právě kostely, jejichž podkroví obvykle nejsou nijak využívána, hrají v tomto klíčovou roli.

Rok 2021 je mezinárodním rokem jeskyní a krasu

Připomíná, ačkoli to možná na první pohled není zřejmé, že se jeskyně a kras dotýkají každodenního života miliard lidí. Jsou totiž mimo jiné zásobárnou vody. Právě proto je důležitá jejich ochrana. Mezinárodní rok jeskyní a krasu vyhlásila Mezinárodní speleologická unie.