Tag Archives: mrtvé dřevo

Ochrana lesní biodiverzity je důležitá nejen pro přírodu, ale i pro člověka

Biodiverzita zahrnuje rozmanitost života na všech jeho úrovních, od genů, přes druhy organismů, až po pestrost ekosystémů a ekologických vztahů. Kromě vnitřní hodnoty života a jeho rozmanitosti je důležité, že biodiverzita je zjevně nepostradatelná pro existenci člověka a z více důvodů, včetně antropocentrických, je proto nezbytné ji chránit. V lesích žije asi 80 % všech suchozemských druhů organismů, jsou tak klíčovým nositelem pevninské biodiverzity.

Brouci žijící v mrtvém dřevě jsou indikátorem biologické rozmanitosti lesů

Saproxylický hmyz svým životem vázaný na mrtvé dřevo, tvoří silně ohroženou skupinu naší fauny. Patří sem například náš největší brouk, roháč obecný, řada krásných tesaříků a krasců, ale také drobní štírci a spousta dvoukřídlých i blanokřídlých. Druhové bohatství této skupiny je velké, ale o většině jejích zástupců toho víme poměrně málo. Ohrožuje je nedostatek mrtvého dřeva v nejrůznějších podobách, ať už jde o suché stromy, mohutné tlející kmeny nebo třeba dutiny. Znalosti o jejich životě jsou nezbytné pro zavedení účinných ochranných aktivit.

Na mrtvém dřevě stojí živý les

Dřevní hmota ponechaná v lesních porostech k rozkladu je jedním ze základních činitelů v koloběhu látek v lesních ekosystémech. Správa Krkonošského národního parku v lesích, které obhospodařuje, nechává více než 60 kubíků na hektar. To je 4× více, než je běžné v ostatních lesích v Česku. Odumírající dřevo, tedy dřevo staré nebo mrtvé, které se postupně rozkládá, je jednou z významných součástí lesního ekosystému. Udržuje v lese život, rozmanitost a činí ho tak samovolně fungujícím celkem se všemi složkami. Stačí se podívat na množství druhů bezobratlých živočichů, které se vyvíjejí na mrtvém dřevě a každému je jasné, že význam mrtvého dřeva je nezpochybnitelný.

Kmeny starých dubů vytvořily nový biotop pro ohrožené brouky a včely samotářky

Několik kmenů statných dubů a dalších listnatých stromů umístili v těchto dnech ochranáři na prosluněné místo v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Na pastvině se zubry u Benátek nad Jizerou vytvoří nový biotop pro brouky, včely samotářky a vzácné další organizmy. Kmeny pro vytvoření biotopu poskytla Správa městských lesů Benátky nad Jizerou, která zajistila také jejich dopravu a instalaci.

Mrtvé dřevo významně napomáhá rozmanitosti lesů

Strnady – 12. ledna 2017 – Nejen živé stromy, ale také ty odumřelé mají nezastupitelné místo v naší krajině. Svědčí o tom výsledky výzkumu mrtvého dřeva v hospodářských lesích, kterému se dlouhodobě věnují odborníci z Katedry ekologie lesa, FLD ČZU v Praze. Na toto téma zpracovali metodiku s názvem Management mrtvého dřeva, kterou vydal Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i.