Tag Archives: Lesní ochranná služba

Vrchol kůrovcové kalamity je možná za námi

Pojďme se ohlédnout za průběhem kůrovcové kalamity v roce 2021 a podívejme se, co nás čeká letos. Chladnější a deštivější počasí roku 2021 pomohlo lesům v boji s lýkožrouty. Výrazně studenější jaro mělo významně negativní dopad na průběh letové aktivity i rychlost vývoje podkorního hmyzu. Díky tomu meziročně poklesl objem poškození lesů všemi škodlivými vlivy asi o třetinu, z 19,8 mil. m3 na 13,8 mil. m3, jak ukazují data z evidence LOS. Aktuální kůrovcová kalamita kulminovala v roce 2020. Nyní začíná pomalu ustupovat.

V lesích neškodí jen kůrovec

Rok 2020 byl pro lesy stále ještě obdobím krajně nepříznivým. Situaci příliš nezlepšil ani příznivější průběh počasí na jaře, kdy byl květen, hlavní doba jarního rojení kůrovců, výrazně chladný. I přes chladnější jaro byl ale rok 2020 jedním z nejteplejších roků v historii měření. Srážkově byl nadnormální, ale distribuce srážek nebyla vyrovnaná.

Informace ze semináře na téma Krize zdravotního stavu borovice lesní

Lesní ochranná služba uspořádala seminář mapující ve dvou přednáškových blocích dva stěžejní problémy současné ochrany lesa: kůrovcovou kalamitu a zhoršování zdravotního stavu dalšího významného stromu našich lesů a to borovice lesní. K tématům a myšlenkám, které zazněly, se budeme průběžně vracet. Všechny prezentace a sborník naleznete zde.

KŮROVCOVÉ INFO 2020 spuštěno. Přidejte se i vy!

Sezóna aktivní ochrany proti kůrovcům a dalším hmyzím škůdcům se blíží, kvůli současnému oteplení jsou brouci už v pohybu. Projekt KŮROVCOVÉ INFO (www.kurovcoveinfo.cz) vstupuje do pátého roku provozu. Aplikace je již připravena na nový přísun a sdílení dat. "Nyní potřebujeme především vás, respondenty, kteří pomohou plnit aplikaci daty – výšemi odchytů," vzkazují tvůrci projektu z vydavatelství Lesnická práce a z Lesní ochranné služby při Výzkumném ústavu lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i. 

Důležité změny v seznamu chemických prostředků na ochranu lesa

Strnady – 3. května 2018 – Každý rok informují experti z Lesní ochranné služby o změnách v Seznamu povolených přípravků a pomocných prostředků na ochranu rostlin (POR), konkrétně o přípravcích využitelných v lesním hospodářství. K mnoha, a to i významným změnám, došlo novelizací zákona o rostlinolékařské péči. Lesní ochranná služba zmiňuje pouze ty nejzásadnější. Každý, kdo s POR nakládá, by se s novelizovaným zněním měl důkladně seznámit.