Tag Archives: jelen evropský

Nezvládnuté stavy spárkaté zvěře decimují přírodu

Exotických druhů býložravců, jako jelen sika u nás žije nejméně 8x víc, než umožňuje zákon o myslivosti. V České republice evidujeme druhou největší evropskou populaci tohoto východoasijského druhu jelena. Na prvním místě je Skotsko, kde jelena siku již musejí lovit profesionálové. Rychlé rozšiřování jeho výskytu v ČR přináší křížení a s ním spojené zničení populace našeho původního jelena evropského.

Vojenské lesy rozšiřují nabídku zvěřiny pro veřejnost

Vojenské lesy a statky (VLS) spustily kampaň, kterou chtějí zvýšit zájem lidí o konzumaci vysoce jakostní zvěřiny ze svých honiteb, které se rozkládají v šesti unikátních přírodních lokalitách. Kvalitními potravinami a atraktivními cenami chce státní podnik oslovit širokou veřejnost.

Šumavský park stanovuje nové území bez lovu

Přítomnost smečky divokých vlků na území Národního parku Šumava vede Správu k přehodnocování dlouhodobě zažitých principů péče o jelení zvěř na území, které má ve správě. Stanovuje se nové území, kde nebude probíhat lov jelení zvěře a zároveň bude připravena nová koncepce přezimovacích obůrek, do kterých se zvěř stahuje v zimním období. Území, kde pracovníci Správy NP Šumava nebudou od nové lovecké sezóny lovit, bude plochou o velikosti přesahující 7000 hektarů v přímém sousedství Národního parku Bavorský les.

K záchraně evropských jelenů může přispět každý. Nahráváním jejich hlasu

Začíná doba jelení říje a s ní i jedinečné koncerty, při nichž si mohou milovníci přírody poslechnout neopakovatelné árie v podobě troubení, kdy jeleni upozorňují ostatní, že hledají laně nebo vyzývají soupeře k boji. A když si posluchač s sebou do lesa vezme i nějaké nahrávací zařízení a hlasy jelenů zachytí, může přispět k zachování druhu jelena evropského. Stačí, když se zapojí do projektu Hlasy jelenů, který se zabývá mapováním jelena evropského (Cervus elaphus), jelena siky (Cervus nippon) a jejich kříženců na území České republiky pomocí nahrávek jejich zvukových projevů v období říje.

Majestátní jeleni evropští jsou v ohrožení. Kříží se s asijským jelenem sikou

20110218053 - kopie (4)

Jedním z nejohroženějších velkých obratlovců české přírody je podle biologů jelen evropský. Na vině je jeho křížení s nepůvodním příbuzným druhem - jelenem sikou. Ti byli do obor na území Česka dováženi od 19. století ze svého původního domova v Asii.

 O možném riziku křížení jelena siky s jelenem evropským se začalo hovořit už v 60. letech, přesto podle Miloslava Jirků z Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích dodnes většina lidí o problému neví. Už v 80. letech přitom začala být situace velmi vážná a v některých oblastech byly zaznamenány známky křížení u více než 80 procent všech jelenů.