K záchraně evropských jelenů může přispět každý. Nahráváním jejich hlasu

Začíná doba jelení říje a s ní i jedinečné koncerty, při nichž si mohou milovníci přírody poslechnout neopakovatelné árie v podobě troubení, kdy jeleni upozorňují ostatní, že hledají laně nebo vyzývají soupeře k boji. A když si posluchač s sebou do lesa vezme i nějaké nahrávací zařízení a hlasy jelenů zachytí, může přispět k zachování druhu jelena evropského. Stačí, když se zapojí do projektu Hlasy jelenů, který se zabývá mapováním jelena evropského (Cervus elaphus), jelena siky (Cervus nippon) a jejich kříženců na území České republiky pomocí nahrávek jejich zvukových projevů v období říje.

Stejně jako u mnoha jiných druhů živočichů i u těchto jelenů dochází k mezidruhovému křížení. V řadě případů bohužel není možné vzniklé křížence odlišit od rodičovských druhů jen na základě vzhledu. Samci se však dají dobře rozeznat podle zvuků, které vydávají na podzim. Cílem tohoto projektu je shromáždit co nejvíce zvukových nahrávek říjných samců a následně je použít k mapování výskytu zejména kříženců. Zapojit do výzkumu se může úplně každý!

Je potřeba vypravit se do lesa ještě před rozedněním a vyhledat takzvané říjiště, kam jeleni pravidelně vychází. Tady se odehrávají koncerty, při nichž je možné slyšet hlasy vládců lesa ze všech stran.  Důležité je poznamenat si místo, kde byla nahrávka pořízena (ideální je samozřejmě s sebou mít zařízení vybavené GPS), a datum. Vítané, ovšem nikoli nezbytné, jsou samozřejmě i fotografie či videozáznamy, pokud to světelné podmínky dovolí. Záznamy opatřené fotodokumentací poskytneme projektu BioLib.cz, kde poslouží k mapování výskytu obou druhů jelenů v Česku. Nahrávky je možné posílat prostřednictvím webového formuláře na stránkách projektu Hlasy jelenů, či s pomocí aplikace pro mobilní telefony – Epicollect Five.

Odkazy s informacemi o projektu a o problému křížení jelena evropského a jelena siky:

http://hlasyjelenu.cz

http://vesmir.cz/2017/09/05/skrek-zakerneho-nevinatka/

http://www.myslivost.cz/Casopis-Myslivost/Myslivost/2010/Srpen—2010/Jelen-sika-japonsky—plizive-nebezpeci-genofondu-

http://www.myslivost.cz/Casopis-Myslivost/Myslivost/2017/Zari-2017/LOV-BEZE-ZBRANE

ilustrační foto jelena evropského: 123 RF Autorské právo: https://cz.123rf.com/profile_natureguy