Tag Archives: fotopasti
Fotopasti odhalily rozdíly v aktivitě zvěře před lockdownem a v jeho průběhu
Lockdowny, které během pandemie COVID-19 v roce 2020 zásadně ovlivnily pohyb lidí v krajině, poskytly mimo jiné unikátní příležitost sledovat, jak se globálně měnila aktivita divokých zvířat. V některých částech světa lockdowny výrazně omezily pohyb lidí, v jiných byla aktivita lidí v přírodě naopak vyšší. Savci v blízkosti lidských sídel byli v průběhu lockdownu za pandemie COVID-19 aktivnější a také vykazovali větší noční aktivitu v době, kdy i aktivita lidí byla vysoká.
Dříví sledují fotopasti a čipy, nejvíce v severních Čechách
Fotopasti a GPS čipy instalovaly Lesy ČR v posledních měsících u skládek dříví. Nejvíce jich je kvůli častějším krádežím v severních Čechách a přibývají další. Veškerá data týkající se protiprávní činnosti podnik předává policii.
Počet vlčích smeček se za rok zvýšil, do Česka zasahuje osmnáct vlčích teritorií
Podle unikátního terénního monitoringu šelem na celém území ČR se osmnáct vlčích teritorií alespoň částečně v roce 2019 nacházelo v České republice. Šestnáct z nich v pohraničních oblastech, některé na naše území zasahovaly jen nepatrně. Ve třinácti případech se jednalo o smečky, které v našich podmínkách čítají obvykle 4–6 jedinců. Oproti roku 2018 [1] se počet teritorií zvýšil o dvě, počet smeček o tři.
Populaci rysů společně systematicky sledují tři státy
Vlci prozkoumávají naši krajinu. Další důkaz je z Vysočiny
Po téměř 190 letech se podařilo doložit výskyt vlka obecného v chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy. Genetická analýza trusu na České zemědělské univerzitě by měla určit původ psovité šelmy. Hnutí DUHA Olomouc a Agentura ochrany přírody a krajiny ČR získaly informace o pohybu vlka od místního myslivce, jehož fotopast vlka zachytila. Následné stopování v terénu doložilo další pobytové znaky, jako je typická stopní dráha na sněhu a také čerstvý vlčí trus.