Dříví sledují fotopasti a čipy, nejvíce v severních Čechách

Fotopasti a GPS čipy instalovaly Lesy ČR v posledních měsících u skládek dříví. Nejvíce jich je kvůli častějším krádežím v severních Čechách a přibývají další. Veškerá data týkající se protiprávní činnosti podnik předává policii.

V lednu Lesy ČR evidovaly krádeže 450 metrů krychlových a škodu dosahující v tržních cenách bezmála 1,2 miliony korun. Téměř polovinu objemu zloději odcizili v severních Čechách, kde pokračuje kůrovcová kalamita – celkem 208 metrů krychlových a způsobili škodu přesahující půl milionu korun.

„Ve všech regionech jsme rozmístili na odvozních cestách a u skládek dříví digitální snímače. Permanentně monitorují veškerý pohyb a přenášejí informace o změně polohy klád. Ty pak předáváme policii,“ popsal opatření generální ředitel podniku Dalibor Šafařík.

Dříve se fotopasti využívaly zejména k monitoringu zvěře, dnes je ale lesníci instalují především ke skládkám dříví. Fotí bezhlučně a snímají i v noci.

„Naše zařízení zachycují jakýkoli pohyb v zaměřeném prostoru v dostatečné kvalitě i poměrně velké vzdálenosti a snímky hned odesílají na mail nebo telefon. Ostré jsou i večerní a noční fotografie včetně několika sériových záběrů za sekundu,“ uvedl bezpečnostní ředitel Lesů ČR Leopold Kelnar.

Tak zvané lokátory nebo GPS čipy podnik neznatelně instaluje pod kůru uskladněných stromů. Tento drobný přístroj v sobě nese modul pro určování polohy podle navigačních satelitů a datový modem, který posílá polohová data na mobilní zařízení.

„Okamžitě tak víme o pohybu a místě, kde se aktuálně dříví nachází. Tyto podklady, pokud jde o krádež, předáváme policii,“ doplnil Kelnar.

Kvůli ochraně dříví také přibývají na lesních cestách závory a lesníci s dopravními policisty využívají společnou mobilní aplikaci s údaji o trase kamionu i fotografií naložené odvozní soupravy.

Podnik ale krádežím předchází i celorepublikovou nabídkou dříví prodávaného veřejnosti za příznivé ceny, které se nezměnily od loňského dubna. Ceník i regionální kontakty naleznete zde: Prodej dříví veřejnosti | Lesy České republiky, s. p. (lesycr.cz).

Zdroj: https://lesycr.cz/