Tag Archives: fotopasti
Počet vlčích smeček se za rok zvýšil, do Česka zasahuje osmnáct vlčích teritorií
Podle unikátního terénního monitoringu šelem na celém území ČR se osmnáct vlčích teritorií alespoň částečně v roce 2019 nacházelo v České republice. Šestnáct z nich v pohraničních oblastech, některé na naše území zasahovaly jen nepatrně. Ve třinácti případech se jednalo o smečky, které v našich podmínkách čítají obvykle 4–6 jedinců. Oproti roku 2018 [1] se počet teritorií zvýšil o dvě, počet smeček o tři.
Populaci rysů společně systematicky sledují tři státy

Vlci prozkoumávají naši krajinu. Další důkaz je z Vysočiny

Po téměř 190 letech se podařilo doložit výskyt vlka obecného v chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy. Genetická analýza trusu na České zemědělské univerzitě by měla určit původ psovité šelmy. Hnutí DUHA Olomouc a Agentura ochrany přírody a krajiny ČR získaly informace o pohybu vlka od místního myslivce, jehož fotopast vlka zachytila. Následné stopování v terénu doložilo další pobytové znaky, jako je typická stopní dráha na sněhu a také čerstvý vlčí trus.
Letos vyvedli sokoli v Jeseníkách nejméně 29 mláďat
Letos opustilo hnízda v Jeseníkách nejméně o jedenáct sokolů více než vloni a téměř stejný počet, jako v rekordním roce 2014. Tehdy zdejší sokoli vyvedli 31 mláďat. Už třetím rokem je průběh hnízdění na většině míst monitorován pomocí fotopastí. Díky nim se ochránci přírody mohou dozvídat nejrůznější zajímavosti ze života těchto vzácných opeřenců.
Vzácný host v Pošumaví: kočka divoká

Fotopasti Rysích hlídek Hnutí DUHA natočily v Pošumaví dvě videa šelmy, která nápadně připomíná kočku divokou. Vzhled i chování zvířete na záznamu odpovídají vzácnému zvířeti, které z naší přírody vymizelo před dvěma sty lety. Videa pocházejí z okraje Chráněné krajinné oblasti Šumava. Tamější nové záznamy se řadí k necelé desítce údajů z celé České republiky.