Tag Archives: Evropský strom roku

Hledá se evropský strom roku

Lukasovu lípu z CHKO Žďárské vrchy můžete svým hlasem podpořit do konce února. Lukasova nebo také Zpívající lípa v loňském roce zvítězila v národním kole ankety Strom roku. Postoupila tak do evropského kola, kde se pomyslně utká s dalšími vítězi z 16 států. Soutěž Evropský strom roku se letos koná po dvanácté.

Lípa z České republiky skončila v evropské konkurenci na třetím místě

lipa-na-lipce_lide

V anketě Evropský strom roku 2017 zvítězil Dub Josef z Polska. Lípa na Lipce, která v soutěži bojovala za Českou republiku, získala bronz. Slavnostní vyhlášení výsledků internetového hlasování se uskutečnilo tento týden v Evropském parlamentu při příležitosti Mezinárodního dne lesů. Zástupci vítězného stromu získali putovní cenu dřevosochaře Martina Patřičného. Dub získal více než 17 tisíc hlasů a předběhl tak dub z Walesu. Lípa z Lipky získala 15 tisíc hlasů.

Zelený klenot z Chrudimska má naději na titul Evropský strom roku

2015-lipa-na-lipce_foto-ludvik-plasil

Ještě tři týdny může veřejnost posílat hlasy v rámci soutěže Evropský strom roku. Svého zástupce zde má i Česká republika. Osm set let stará Lípa z Lipky na Chrudimsku si v soutěži nevede vůbec špatně. Mezi šestnácti stromovými velikány Evropy je zatím na druhém místě. Internetové hlasování na stránkách http://www.evropskystromroku.cz trvá do konce února. Je jen na hlasujících, zda český zástupce dostane pomyslnou stříbrnou medaili, jako tomu bylo loni, nebo bude zlatý. Pozornost hlasujících chce přitáhnout nejen svou velikostí, ale také příběhem, v němž se objevuje Jan Žižka nebo Jan Amos Komenský. Mezinárodní soutěž pořádá Environmental Partnership Association.