Hledá se evropský strom roku

Lukasovu lípu z CHKO Žďárské vrchy můžete svým hlasem podpořit do konce února. Lukasova nebo také Zpívající lípa v loňském roce zvítězila v národním kole ankety Strom roku. Postoupila tak do evropského kola, kde se pomyslně utká s dalšími vítězi z 16 států. Soutěž Evropský strom roku se letos koná po dvanácté.

Tato lípa je jedním z nejstarších a nejmohutnějších památných stromů v České republice. Stovky let roste ve spojení s přilehlou roubenkou v obci Telecí u Poličky. Mimořádná je i svou velikostí, jedinečným vzrůstem, vitalitou a úctyhodným věkem. Ten se odhaduje na 600–700 let. Právem proto patří k nejkrásnějším stromům v celé střední Evropě.

Lukasově lípě se také někdy říká zpívající. To odkazuje na zajímavý příběh z konce 17. století, kdy se prý v její dutině ukrýval stařičký hospodář a hlasitě si notoval u přepisování zakázaných žalmů a Nového zákona. Kolemjdoucím se tak zdálo, jako by zpívala sama lípa.

Náš strom můžete v soutěži Evropský strom roku podpořit hlasováním až do 28. února zde.

Pokud by se Lukasově lípě podařilo v této prestižní soutěži vyhrát, byla by už druhým naším stromem, který to dokázal. V roce 2020 totiž s velkým náskokem zvítězila Chudobínská borovice.

Autor úvodního snímku: Zdeněk Záliš

Zdroj: https://www.ochranaprirody.cz/