Lípa z České republiky skončila v evropské konkurenci na třetím místě

lipa-na-lipce_lide

V anketě Evropský strom roku 2017 zvítězil Dub Josef z Polska. Lípa na Lipce, která v soutěži bojovala za Českou republiku, získala bronz. Slavnostní vyhlášení výsledků internetového hlasování se uskutečnilo tento týden v Evropském parlamentu při příležitosti Mezinárodního dne lesů. Zástupci vítězného stromu získali putovní cenu dřevosochaře Martina Patřičného. Dub získal více než 17 tisíc hlasů a předběhl tak dub z Walesu. Lípa z Lipky získala 15 tisíc hlasů.

Celkový počet hlasů letos v soutěži dosáhl více než 125 tisíc.

Slavnostní vyhlášení Evropského stromu roku 2017 organizovala asociace nadací Environmental Partnership Association zaměřená na podporu aktivit směřujících k ochraně životního prostředí, European Landowners‘ Organization a TetraPak s podporou Jihomoravského kraje a Mendlovy univerzity v Brně.

Lípa do evropského kola postoupila díky vítězství v národní anketě Strom roku, která momentálně hledá další adepty.

Internetového hlasování se účastnily stromy z šestnácti evropských zemí. 800 let stará Lípa z Lipky u Horního Bradla patřila k nejstarším z nich. „Její historie je úzce spojená s nedalekým panským sídlem. A díky účasti v evropském kole jsme se dověděli další zajímavý střípek z minulosti lípy. Jedna chrudimská rodačka se s námi podělila o příběh své praprababičky, která pracovala na zámku v kuchyni, ze služby si přinesla nemanželského syna a už se nikdy nevdala. Teď vždy když tato prapravnučka k lípě zamíří, odpočívá pod ní a myslí na své předky. Jak to měla zakladatelka rodu těžké, jestli pod lípou také sedávala,“ vypráví koordinátorka ankety Strom roku Andrea Krůpová z Nadace Partnerství.

Lípa z Lipky loni na podzim zvítězila v národním kole ankety Strom roku. Nadace Partnerství dnes odstartovala její další ročník a kdokoli může až do 30. dubna 2017 do ankety nominovat svůj oblíbený strom. Příležitosti by se měli chopit zejména aktivní lidé, školy, spolky i obce, které chtějí pomoci stromům ve svém okolí. Díky finálovému hlasování totiž mohou získat peníze na ošetření stromu, výsadbu nových nebo jejich propagaci. Informace, jak strom přihlásit, zájemci najdou na www.stromroku.cz.

Památná lípa z Chrudimska roste u cesty směřující od panského sídla na Lipce k místu bývalého hřbitova, které je dnes upravené jako hrobka původních majitelů panství Kustošů. První panské sídlo zde postavili již ve 13. století, a tak lípa stará 800 let vítala na svět mnoho narozených na Lipce a pak je zase vyprovázela při jejich poslední cestě. Je zajímavé, že do ní nikdy neuhodil blesk. Říká se, že pod ní tábořil Jan Žižka nebo že zde krátkou dobu pobýval Jan Amos Komenský. Dále se traduje, že láska partnerů, kteří se pod lípou pomilují, bude nesmrtelná a přečká veškerá životní úskalí.

dub-josef_polsko_vitez2017

Dub Josef ochranil za války židovskou rodinu

Příběh dubu je spojený s rodinou Mycielských, kterou kdysi tak okouzlila krása místa, kde roste, že si zde koupila panské sídlo. Zámek se stal kulturním a vzdělanostním centrem celého regionu. Nejen díky svému vzhledu si dub vysloužil vyobrazení na polské bankovce sta zlotých. Během druhé světové války se dub stal útočištěm šestičlenné židovské rodiny, která se zde tři měsíce skrývala před nacisty.

Informace o anketě Evropský strom roku: www.evropskystromroku.cz

Zdroj: https://www.treeoftheyear.org

foto památné lípy: Lenka Mitrenga

foto vítězného dubu letního: Rafał Godek