Tag Archives: Doupovské hory

Proč ubývá tetřívků v české krajině

Jednou z příčin úbytku tetřívka obecného v české krajině je plenění jeho hnízd různými predátory. Tetřívek obecný je v České republice řazen do kategorie ohrožených druhů. Jeho populace dlouhodobě klesá a je možné, že se v budoucnu již nepodaří černého rytíře, jak je tetřívek často nazýván, zahlédnout na žádném tokaništi. Abychom tento vzácný druh ochránili, musíme mu vytvořit vhodné podmínky pro život a rozmnožování.

Lesníci VLS rozšířili Mattoniho stezku na Karlovarsku o nová zastavení

Oblíbenou Mattoniho naučnou stezku na Karlovarsku, vedoucí z Kyselky na rozhlednu Bučina zpestřili lesníci Vojenských lesů a statků v rámci Týdne lesů o několik zastavení. Projekt s názvem „Mattoniho lesy lesnickým drobnohledem“ je součástí interaktivní mapy s tipy na výlety, kterou sestavili lesní pedagogové z celé republiky.

Vojenské lesy zaznamenaly na Karlovarsku výskyt kočky divoké

Fotopast v Doupovských horách zaznamenala na konci května s největší pravděpodobností výskyt kočky divoké (Felis silvestris). Vojenské lesy a statky (VLS) se pokusí výskyt potvrdit sběrem biologického materiálu.

Vojenské lesy a statky otevřely u Kyselky repliku Mattoniho altánu

Existenci otevřeného dřevěného altánku v romantickém švýcarském architektonickém stylu nad lázeňským areálem u řeky Ohře dlouhá desetiletí připomínala jen polorozpadlá kamenná podezdívka. Upravené odpočívadlo nazvané Jindřichovo sedátko (Heinrich-sitz) zde vyrostlo kolem roku 1880 a bylo pojmenováno podle slavného vlastníka a budovatele lázní Heinricha Mattoniho. Z dřevostavby se otevíral výhled na druhý břeh Ohře s lázeňským parkem a také na sídlo majitelovy rodiny – Mattoniho vilu.