Tag Archives: Děvín

Prosvětlování nížinných lesů podporuje biodiverzitu

Lesy v nížinách, nejčastěji doubravy a dubohabřiny, jsou důležité nejen vzhledem ke svému lesnickému produkčnímu využití, ale také díky významným mimoprodukčním funkcím, zejména vysoké biodiverzitě. V posledních desetiletích však čelí silnému poklesu biologické rozmanitosti v důsledku nevhodných lesnických postupů, jako je intenzivní těžba dřeva s mechanickou přípravou půdy nebo opuštění tradičního lesního hospodaření, v němž v minulosti převládalo výmladkové hospodaření.

Návrat nízkého lesa na Děvín

Na dvě desítky hektarů lesa v NPR Děvín se díky spolupráci AOPK ČR a LČR vrátí tradiční lesní hospodaření ve formě nízkého lesa – pařeziny. Opatření pomůže ohroženým druhům rostlin a živočichů. Lesy na Děvíně mají poměrně divokou historii. Významně do jejich vývoje, patrně již od mladšího paleolitu, kdy potřeboval dříví na oheň, zasahoval člověk. Z počátku méně, později však velmi výrazně měnil tvář lesa. Zpočátku bez rozmyslu, co s lesem bude, až se vykácí, až po současné poměrně složité plánování jak, kdy a kde se má les vykácet, aby se zachoval i pro budoucí generace a měl z něj co nejvíce užitku.

Péče o Pálavu v roce 2020

Návštěvníci Pálavy při svých vycházkách často míjejí posečené louky nebo pasoucí se ovečky a možná to berou jako samozřejmost. Doby, kdy lidé chovali hospodářská zvířata pro svoji potřebu, po větší část roku je vyháněli na pastvu a v létě pro ně sušili seno na zimu, jsou však již dávno pryč. To, že na Pálavě máme tak nesmírně pestrou květenu, je právě výsledkem tradičního hospodaření na malých plochách, sahajícího hluboko do minulosti. Současné zemědělství se naopak soustředí na velkoplošné hospodaření a přispívá ke snižování počtu druhů v naší krajině.