Tag Archives: Brdy

Lesníci se na Brdech snaží zastavit kůrovce a žádají návštěvníky i místní o trpělivost

Vojenské lesy a statky ČR (VLS) letos svádějí „rozhodující“ bitvu s kůrovcem jihozápadní části CHKO Brdy. Kůrovcové těžby, kterými lesníci snižují základ přemnoženého škůdce v tamních lesích, zde v těchto dnech vrcholí. VLS proto žádají návštěvníky i místní obyvatele o respektování situace, související se zvýšenou činností lesníků na Brdech.

Středověký chov včel v dutinách stromů se vrátil do brdských lesů

Včelařský spolek pro Prahu 6 a 7 ve spolupráci s Vojenskými lesy a statky, s. p. (VLS) v červnu osadil rojem včel první brť, která vznikla v lesích nedaleko zříceniny hradu Valdek na lesní správě Jince. Kdysi rozšířený středověký způsob chovu včel v jednoduchých úlech, které tzv. brtníci hloubili přímo v kmenech stromů v lesích, se tak vrátil na Brdskou vysočinu. Pro včelařské nadšence jde o zábavnou formu oživení zaniklých kořenů jejich řemesla, pro lesníky VLS má projekt přínos z hlediska zlepšení ekologických funkcí v lese díky tomuto hmyzímu opylovateli. A návštěvníci CHKO, pokud na brdské brtě náhodou narazí, prožijí nevšední „výlet v čase.“

Dobrovolníci na Brdech zbavili zříceninu Valdeku náletových porostů

Šestnáct dobrovolníků ze spolku nadšenců Hrad Valdek, která pečuje společně s Vojenskými lesy a statky o zachování této gotické památky zasazené v Brdských lesích, zbavila v květnu tuto zříceninu náletových dřevin. Tato údržba je nezbytná, aby pozůstatky hradu nepodlehly zkáze.

Vědci zkoumají sluky a bekasiny v CHKO Brdy

Bahňáci představují badatelsky zajímavou a ochranářsky významnou skupinu ptáků. Většina z nich obývá otevřenou zemědělskou krajinu a různé druhy mokřadů, avšak přinejmenším dva druhy – bekasina otavní a sluka lesní – se nevyhýbají rozvolněným podmáčeným stanovištím a obtížně přístupným bažinám obklopeným rozsáhlými lesy daleko od lidských sídel. Oba ptáci také patří k těm méně poznaným a studovaným. Jsou velmi opatrní a žijí skrytě, pečlivě svá hnízda ukrývají.

Louky okolo Padrtí letos spásá skot z ekofarem Vojenských lesů a statků

O udržení bezlesí na Padrtích v Brdech se letos starají krávy z ekologických chovů Vojenských lesů ze západočeských Doupovských hor. Stádo sem bylo převezeno na základě dlouhodobé spolupráce AOPK ČR a VLS, s. p., při realizaci ochrany přírody v Brdech.