Tag Archives: Brdy

Vojenské lesy s partnery zahájily v brdských lesích přechod na přírodě blízké hospodaření

Vojenské lesy a statky ČR jako největší hospodář v Brdech společně s partnery z fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity v Praze, Saskými stáními lesy a Výzkumným ústavem lesního hospodářství a myslivosti zahájily 17. února na brdském Kolvíně projekt LIFE ADAPT BRDY. Ten by měl revolučním způsobem změnit podobu brdských hvozdů a připravit je lépe na klimatickou změnu. Přechod na přírodě blízký způsob hospodaření získal podporu Evropské unie v rámci environmentálního programu LIFE.

Přírodě blízký způsob hospodaření Vojenských lesů v Brdech získal podporu Evropské unie v rámci programu LIFE

Evropská unie ocenila způsob, jakým Vojenské lesy a statky ČR (VLS) hospodaří ve středočeských Brdech, a zařadila je letos v rámci adaptace krajiny na klimatickou změnu jako jedinou lesnickou oblast z České republiky do mezinárodního projektu LIFE zaměřeného na udržení pestré krajiny přírodě blízkými, tradičními způsoby péče.

Zalánští zanechali svoji stopu v Brdech, vysadili 750 jedlí

Obyvatelé podbrdské obce Zalány nedaleko Nepomuku v sobotu 5. listopadu zanechali budoucím generacím svůj vzkaz v podobě jedlového lesa. Ve spolupráci s místními lesníky Vojenských lesů zde vysázeli u lesní cesty Planýrka 750 sazenic jedlí.

Vojenské lesy vysadily po kalamitě už 100 milionů stromů, oslaví to s návštěvníky akce Brdské stromsázení, která se koná v sobotu 17. září

Vojenské lesy a statky ČR (VLS) oslaví na dobrovolnické akci Brdské stromsázení, která se odehraje v sobotu 17. září na Padrťských pláních, významný milník největší zalesňovací akce ve své devadesátileté historii. Po sedmi letech boje proti kůrovcové kalamitě, v rámci něhož státní podnik zničené lesní pozemky obratem obnovoval desítkami milionů sazenic ročně, vysadí některý z návštěvníků akce nový strom s pořadovým číslem 100.000.000.

Sledování lišejníků z doby ledové

Přírodovědci a ochránci přírody v Brdech realizují neobvyklé sledování ubývajících lišejníků z doby ledové. Zajímá je, jak se lišejníky dokáží vypořádat se změnou klimatu.