Tag Archives: biologická rozmanitost

Staré lesy i přes závazky EU k jejich ochraně nadále mizí

Evropská unie (EU) investuje miliardy eur do zmírňování klimatické krize, přičemž se jí však nedaří chránit nejstarší lesy kontinentu, které představují obrovské úložiště uhlíku. Staré lesy mají mimořádný význam pro biologickou rozmanitost a ochranu klimatu v Evropě, přesto, a právě proto jsou stále vzácnější.

Jak udržet a posílit biologickou rozmanitost lesů v Evropě?

Ztráta biodiverzity je celosvětově považována za hlavní hrozbu pro ekologickou a socioekonomickou stabilitu. Lesní ekosystémy Evropy, které zahrnují přírodní i uměle vysázené lesy, poskytují domov mnoha druhům organismů a jsou útočištěm pro velkou část evropské biodiverzity. Evropský lesnický institut (EFI) proto na objednávku ministerstev zemědělství vybraných zemí EU zpracoval rozsáhlou studii, kde označil hlavní doporučení pro udržení a posílení biologické rozmanitosti lesů v Evropě.

Nesmyslný zákaz myslivosti, rybářství a lesnictví na 10 % rozlohy EU v prvním kole jednání odmítnut

Strategie v oblasti biologické rozmanitosti do roku 2030 přijatá Evropskou unií v květnu 2020 počítá se zřízením chráněných oblastí alespoň na 30 % území Evropy a 30 % evropských moří. Zároveň by měla být přísně chráněna alespoň jedna třetina chráněných území EU, včetně všech zbývajících primárních a původních lesních porostů EU. Podle návrhu Evropské komise, které obdržely k vyjádření všechny členské státy, by však v těchto přísně chráněných územích měl být zakázán výkon práva myslivosti, rybolov a lesnictví. SVOL se proti tomuto návrhu důrazně vymezil ve svém vyjádření zaslaném DG Envi a expertnímu výboru EK NADEG, který je pracovní odbornou skupinou pro směrnici EU o ptácích a směrnici EU o stanovištích.