Tag Archives: Bílé Karpaty

Ohrožený druh vážky objeven na Dobšeně

Na Dobšeně v Bílých Karpatech byl doložen výskyt ohrožené vážky páskovce dvojzubého. Stalo se tak shodou okolností na setkání dárců kampaně Místo pro přírodu, díky nimž byla tato cenná lokalita v roce 2013 vykoupena Českým svazem ochránců přírody.

Vzácným druhům hmyzu v Bílých Karpatech a Beskydech pomáhají pily, kosy a ovce

Jedním z nich je třeba jasoň dymnivkový, kterého můžete vidět na rozkvetlých loukách. Tento středně velký motýl býval kdysi běžný, avšak v průběhu posledních dekád jeho populace výrazně klesly především kvůli změnám v obhospodařování krajiny. Nyní je proto na seznamu kriticky ohrožených druhů a Česká společnost entomologická jej vyhlásila hmyzem letošního roku. Projekt Ze života hmyzu, který nyní probíhá v CHKO Bílé Karpaty a Beskydy, by měl přispět k tomu, aby z naší krajiny nezmizel úplně.

Na vrchol Bílých Karpat nyní vystoupáte v létě i v zimě a zvládne to každý

Cestu na Velkou Javořinu opravily Lesy České republiky. Po novém a bezpečném povrchu se tak nyní dostanou na nejvyšší kopec Bílých Karpat pěší i cyklisté, rodiny s dětmi nebo senioři, v zimě běžkaři. Podnik investoval 34,3 miliony korun, z Evropského fondu regionálního rozvoje čerpal 16,3 miliony korun. Jde o přeshraniční projekt s Lesy Slovenské republiky z programu INTERREG V-A SK-CZ.

Před 40 lety vznikla CHKO Bílé Karpaty, jejím symbolem je střevíčník pantoflíček

Bílé Karpaty, jež byly před 40 lety, 3. listopadu 1980, vyhlášeny chráněnou krajinnou oblastí (CHKO), jsou územím s nejvyšší druhovou rozmanitostí orchidejí ve střední Evropě. V roce 1996 je UNESCO zařadilo na seznam biosférických rezervací. Symbolem CHKO je květ nádherné orchideje střevíčníku pantoflíčku, který poukazuje na zdejší druhové bohatství vstavačovitých rostlin.