Tag Archives: Beskydy
Lesníci vypustili v Beskydech šestadvacet tetřevů
Patnáct kohoutů a jedenáct slepic tetřeva hlušce, kriticky ohroženého druhu, letos odchovaly Lesy ČR v beskydském speciálním zařízení v obci Krásná pod Lysou horou. Koncem září je lesníci vypustili z aklimatizační horské voliéry do přírody.
Rarita: Troudnatec kopytovitý, dřevokazná houba parazitující na buku lesním, byl poprvé nalezen na smrku ztepilém v Beskydech
Troudnatec kopytovitý (Fomes Fomentarius) je široce rozšířená dřevokazná houba typická pro bukové a smíšené porosty s příměsí buku. Do roku 2023 nebyly publikovány žádné údaje o kolonizaci smrku ztepilého troudnatcem kopytovitým v Karpatech.
Lesy ČR vypustily do Beskyd letošní odchované tetřevy
Šest kohoutů a osm slepic tetřeva hlušce letos Lesy ČR odchovaly v beskydské Řepčonce v obci Krásná pod Lysou horou a v posledním zářijovém týdnu je lesníci vypustili do hor. Tetřev hlušec patří mezi velmi vzácné živočišné druhy. V České republice žije jeho nepočetná populace jen na Šumavě a díky odchovně Lesů ČR se rozšiřuje v Beskydech. Podnik během šesti posledních let vypustil do přírody 73 tetřevů včetně letošních čtrnácti.
Vlkům ve Slezských Beskydech se narodila vlčata
Smečka vlků pohybující se na česko-polském pomezí přivedla letos na jaře na svět potomky. Reprodukci potvrdily záběry z fotopastí, ale také přímé pozorování vlčat v terénu. Monitoring vlků v oblasti provádí terénní pracovníci Hnutí DUHA Šelmy ve spolupráci se zoology z Mendelovy univerzity v Brně. Vlci se do oblasti Slezských Beskyd vrátili už před několika lety.
Vzácným druhům hmyzu v Bílých Karpatech a Beskydech pomáhají pily, kosy a ovce
Jedním z nich je třeba jasoň dymnivkový, kterého můžete vidět na rozkvetlých loukách. Tento středně velký motýl býval kdysi běžný, avšak v průběhu posledních dekád jeho populace výrazně klesly především kvůli změnám v obhospodařování krajiny. Nyní je proto na seznamu kriticky ohrožených druhů a Česká společnost entomologická jej vyhlásila hmyzem letošního roku. Projekt Ze života hmyzu, který nyní probíhá v CHKO Bílé Karpaty a Beskydy, by měl přispět k tomu, aby z naší krajiny nezmizel úplně.