Tag Archives: Africký mor prasat

Policejní střelci pomáhají na Jablonecku a Liberecku s odstřelem divočáků kvůli africkému moru prasat

V těchto dnech policejní střelci zahájili odstřel přemnožených prasat divokých v části Libereckého kraje. Odstřel související s výskytem afrického moru prasat (AMP) v tamní populaci divočáků se zatím realizuje na území dvou vybraných honiteb: Rádlo na Jablonecku a Vratislavice na Liberecku. Odstřel probíhá ve večerních, nočních a brzkých ranních hodinách vždy od pondělí do čtvrtka, a to až do 12. prosince 2024. Z bezpečnostních důvodů se v ohraničeném území v tuto dobu omezuje volný pohyb osob.

Policie se vypraví do libereckých lesů na divočáky. Pomůže tak zabránit šíření afrického moru prasat.

Proti šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) mezi populací prasat divokých zasáhne na Liberecku i Policie ČR. Na základě schváleného usnesení vlády společně s Ministerstvem zemědělství (MZe) a Ministerstvem dopravy začne spolupracovat na likvidaci prasat divokých. Ministerstvo vnitra a MZe přispějí 14 miliony korun na zakoupení munice, tlumičů a vybavení pro účinnou střelbu v noci.

Výskyt afrického moru prasat v Chorvatsku a v Itálii může být rizikem pro zavlečení do ČR

Vzhledem k výskytu afrického moru prasat (AMP) v některých oblastech Itálie a Chorvatska a v souvislosti se zvýšeným cestováním a pohybem lidí v období letních prázdnin Státní veterinární správa (SVS) upozorňuje na vysoké riziko možného zavlečení viru AMP do ČR. Nákazu lze převézt na značné vzdálenosti zejména prostřednictvím potravin s obsahem vepřového masa, případně kontaminovanými materiály. V ČR se aktuálně nákaza vyskytuje ve Frýdlantské a Českolipské oblasti.

Jaký má dopad zvýšená návštěvnost lesů na zvěř?

Na vstup do lesa má právo každý občan a není divu, že se toho hojně využívá. Ať už jde o procházky či jiný typ rekreace, aktivity v lese mají blahodárné účinky pro lidské tělo i duši. Pokud jsou pak dodržovány podmínky ke vstupu, tedy les není poškozován, prostředí není narušováno a lidé se zde chovají slušně a tiše, nevznikají rozpory s vlastníky a samotnými obyvateli lesů – zvěří. Intenzita návštěv se však může měnit a mít tak významný vliv na přirozené chování zvěře. Dvěma takovými příklady byly nestandardní režimy návštěvnosti v době pandemie covidu-19 a afrického moru prasat (AMP) na Zlínsku.

Africký mor prasat je zpátky v Česku

Po pěti letech se v Česku opět objevil africký mor prasat. Místo nálezu uhynulého selete prasete divokého se nachází v Jindřichovicích pod Smrkem na Frýdlantsku v blízkosti hranic s Polskem, kde se nákaza dlouhodobě vyskytuje. Nákaza AMP je dále potvrzena v Německu, Slovensku, Maďarsku, Rumunsku, Itálii, Srbsku, Estonsku, Lotyšsku a Litvě.