Africký mor prasat je zpátky v Česku

Po pěti letech se v Česku opět objevil africký mor prasat. Místo nálezu uhynulého selete prasete divokého se nachází v Jindřichovicích pod Smrkem na Frýdlantsku v blízkosti hranic s Polskem, kde se nákaza dlouhodobě vyskytuje. Nákaza AMP je dále potvrzena v Německu, Slovensku, Maďarsku, Rumunsku, Itálii, Srbsku, Estonsku, Lotyšsku a Litvě.

Nejvážnějším rizikem je šíření nákazy do chovů prasat domácích, v Evropě bylo v období 21. až 28. listopadu hlášeno celkem sedm ohnisek AMP v chovech domácích prasat (Rumunsko, Severní Makedonie).

„České republice se podařilo v minulosti africký mor prasat vymýtit, v okolních státech se však nedaří nákazu tlumit, byla otázka času, kde se nemoc objeví opět u nás. Státní veterinární správa přijala již řadu opatření, která mají minimalizovat šíření nákazy a zabránit tomu, aby se dostala do chovů prasat domácích,“ řekl Petr Jílek, náměstek sekce ekologického zemědělství, komodit, výzkumu a vzdělávání Ministerstva zemědělství.

Státní veterinární správa vymezila takzvané pásmo infekce kolem místa nákazy. V oblasti o výměře bezmála 200 km2 nařídila SVS mimořádná veterinární opatření. V jejich rámci bude mimo jiné zakázán lov zvěře a krmení prasat divokých. V této oblasti je také dočasně omezen pohyb obyvatelstva v přírodě. Ústřední nákazová komise v boji s AMP doporučila důsledné vyhledávání uhynulých kusů a jejich včasné odklízení, k čemuž jsou lovci motivováni nálezným 3000 Kč za kus.

Výskyt ptačí chřipky

V České republice bylo po více než sedmi měsících potvrzeno nové ohnisko ptačí chřipky, které se objevilo ve velkochovu kachen na výkrm ve Frahelži na Jindřichohradecku. Drůbež v chovu byla utracena. Kolem ohniska bylo vymezeno tříkilometrové ochranné pásmo a desetikilometrové pásmo dozoru. V těchto pásmech byla vyhlášena mimořádná veterinární opatření, která omezila přesuny drůbeže a zakázala pořádní hromadných akcích jako jsou výstavy ptactva, které představují riziko šíření nákazy.

Zdroj: https://eagri.cz/public/web/mze/