Naučná stezka Olšina se otevírá v pátek 10. července!

Naučná stezka okolo rybníku Olšina, vybudovaná Vojenskými lesy a statky, vás provede jedinečnou Šumavskou přírodou a cestou se dozvíte zajímavé informace o místní přírodě a historii. Celková délka trasy je 7,3 km.

Podnět ke vzniku této stezky padl již dávno, teprve s otevřením Boletického vojenského újezdu veřejnosti však mohla být tato myšlenka rozpracována. Na okruh se lze dostat z nástupních míst, která byla umístěna poblíž stávající dopravní infrastruktury.

Hlavním nástupním bodem je místo u infocentra blízko rekreačního střediska VLS na západním břehu Olšiny, kde také návštěvníci mohou zaparkovat svá auta a získat potřebné informace. Je zde i restaurace a možnost ubytování. V infocentru si lze prohléhnout výstavu ptactva a okolí Olšiny.

Dalším doporučeným bodem pro nástup na stezku je hráz rybníka u vlakové zastávky, kde je taktéž možné zaparkovat. Návštěvníci stezky mohou přijet autem, lépe však vlakem, nebo pěšky po stávající turistické trase. Okruh je veřejně přístupný a část mohou navštívit i lidé s omezenou schopností pohybu.

Foto: šumavské rašeliniště, autorské právo https://cz.123rf.com/profile_verastuchelova

Naučná stezka je tematicky rozdělena do osmi barevně odlišených úseků dle typu prostředí, kterými zrovna návštěvník prochází: 1. Obec a pastviny; 2. Vlhká lada; 3. Mokrý les; 4. Mokřad; 5. Suchý les; 6. Lesní cesta; 7. Louky a pastviny; 8. Hráz rybníka

Jak se k naučné stezce dostanete?

Autem: Ze silnice č. 39 Č. Krumlov – Volary v Horní Plané 5 km směr Hodňov

Na kole: Z Horní Plané do Hodňova po cyklotrase č. 1254 a následně 1 km po č. 1255 (7 km). Z Polné na Šumavě po č. 1254 nebo 1255 (6 km)

Pěšky: Po červené značce z Horní Plané přes Maňávku (7 km), z Hořic na Šumavě (9,5 km)

Vlakem: Z Horní Plané nebo z Českého Krumlova (Českých Budějovic) do zastávky Hodňov.

Další informace získáte zde.

Zdroj: https://www.vls.cz/cs

Úvodní foto: šumavská krajina, autorské právo https://cz.123rf.com/profile_vencavolrab78