Na některých místech Šumavy platí kvůli kalamitám zákaz vstupu do lesů

Na několika místech Šumavy platí kvůli popadaným stromům a těžbě po větrné kalamitě zákaz vstupu do lesů. Informovaly o tom Vojenské lesy a statky a Správa Národního parku Šumava. Zákaz vstupu v zájmu zdraví a bezpečnosti veřejnosti je platný s okamžitou platností až do 21. října. Uzavřeny budou na žádost Vojenských lesů a statků lesy v katastrálním území Pěkná, Arnoštov, Uhlíkov, Jablonec a Maňávka, ale také v oblasti Nová Pec a Zvonková. Uzavřenými oblastmi vedou turistické trasy a za běžných okolností jsou také často využívány houbaři. Zákaz vstupu bude vyznačen místním značením.

„Omezení je vzhledem k situaci nezbytné, byť bohužel přichází ve vrcholící turistické sezóně. S ohledem na rozsah škod v těchto lokalitách stále hrozí značné riziko úrazu vlivem pádů větví a stromů. Navíc zde probíhá intenzivní kalamitní těžba,“ vysvětlil ředitel VLS Josef Vojáček.

„Zákaz vstupu má dvouměsíční platnost s ohledem na rozsah škod. Směřujeme však do oblasti všechny naše síly, abychom omezení veřejnosti minimalizovali na nejkratší možný čas,“ dodal výrobní náměstek VLS Libor Strakoš.

Silné nárazové větry s bouřkou z pátku na sobotu způsobily na Šumavě na lesních celcích ve správě VLS škody, které se odhadují na 50 tisíc kubíků dříví. Ředitel VLS v této souvislosti v rámci celého státního podniku zastavil až do odvolání všechny plánované úmyslné těžby.

Správa Národního parku Šumava zveřejnila na svých webových stránkách mapu a seznam neprůchodných a již zpřístupněných turistických tras. Aktuální přehled je k dispozici zde  

„Vážení návštěvníci, ode dneška platí zákaz vstupu do lesních porostů mimo značené turistické trasy a uzavřeny jsou některé trasy a lesní cesty v okolí mezi Stožcem a Novou Pecí. Prosíme, respektujte toto opatření, které je nutné s ohledem na nebezpečí, které v lesích po páteční bouřce stále hrozí. Také při svých toulkách v této oblasti buďte velmi obezřetní a to nejen kvůli možnému pádu stromů,“ informuje Správa Národního parku Šumava.
Více informací: http://www.npsumava.cz

Zdroj: Vojenské lesy a statky, Národní park Šumava

Foto: VLS