Zachránili jsme bezmála 40 000 žab. Rok obojživelníků pokračuje.

Bezpečně přes silnice. I tak by se daly shrnout výsledky letošních záchranných transferů obojživelníků, na jejichž ochranu se zaměřil Český svaz ochránců přírody (ČSOP) v roce 2025. Díky spolupráci místních organizací a nasazení desítek dobrovolníků se v letošním roce na silnicích po celé republice podařilo zachránit 38 512 obojživelníků. V rámci 12 projektů podpořených v rámci Národního programu ČSOP Ochrana biodiverzity byly pomocí dočasných zábran zabezpečeny nejrizikovější úseky silnic v celkové délce přes šest kilometrů.

Český svaz ochránců přírody vyhlásil rok 2025 rokem obojživelníků. Důvodem je upozornit na tuto skupinu zajímavých živočichů. Ti ke svému životu potřebují, jak název napovídá, vodu, i souš. Na sušších stanovištích tráví většina druhů velkou část roku, v období rozmnožování se pak vydávají k vodě, aby se zde rozmnožili. V cestě jim však mnohdy stojí silnice, které musí na své cestě do míst rozmnožování překonat. Na mnoha místech se jim to stává osudným a na takových úsecích pak končí životy stovek, či až tisíců žab.

Kolizní úseky silnic, kde dochází k četným úhynům, ČSOP mapuje prostřednictvím Akce žába. Přehled míst, které byly v posledních letech nahlášeny jako rizikové, je uveden zde. Pokud máte ve svém okolí takový úsek, na němž jste zaznamenali velký úhyn žab, nahlaste jej prostřednictvím tohoto formuláře. Znát takový rizikový úsek je totiž prvním krokem k tomu, aby si jej někdo vzal na starost, či se vymyslelo jiné řešení.

Foto: autor Eliška Prouzová

Na některých nahlášených úsecích se již podařilo zajistit ochranu v podobě dočasných bariér. Tyto zábrany staví ochránci přírody zhruba od března do přelomu dubna a května na několika místech po celé republice. ČSOP v rámci národního programu Ochrana biodiverzity podpořil v roce 2025 dvanáct projektů pokrývajících tuto činnost. V rámci nich bylo podél našich silnic zabezpečeno 20 rizikových úseků v celkové délce přes šest kilometrů a přeneseno 39 898 obojživelníků! Z toho 38 512 žab a 1 386 čolků.

Zábrany již byly odinstalovány a transfery úspěšně ukončeny. Rok obojživelníků ale pokračuje. Na web www.rokobojzivelniku.cz průběžně doplňujeme vycházky do mokřadů a za obojživelníky, které pořádají subjekty ČSOP, ale i jiné organizace zabývající se ochranou přírody. Na stejném webu také naleznete bližší informace k fotografické soutěži o pěkné ceny. Fotografie dokumentující život v mokřadech je možné zasílat až do 14. října.

Foto: autor Eliška Prouzová

Záchranné transfery již několik let finančně podporují Nadační fond Veolia a společnost BILLA. Generálním partnerem národního programu ČSOP Ochrana biodiverzity jsou Lesy České republiky, s. p., program je dále spolufinancován Ministerstvem životního prostředí, Ministerstvem zemědělství a Nadací Ivana Dejmala.

Zdroj: Český svaz ochránců přírody

Úvodní foto: transfery 2025, archiv Mnichovickou krajinou, z. s.