Výtvarná díla na podporu Skřivánku – rozjíždí se dobročinná aukce, která skončí 2. dubna

Do výtvarné soutěže, kterou vyhlásil Český svaz ochránců přírody (ČSOP) na podporu výkupu unikátní přírodní lokality Na Skřivánku, se sešly stovky výtvarných děl. Již známe vítěze soutěže. Nyní byla spuštěna dobročinná aukce, jejíž výtěžek přispěje na výkup lokality.

Začátkem února vyzval Český svaz ochránců přírody prostřednictvím škol, oddílů i dalšími kanály děti, aby se zapojily do kampaně na záchranu přírodně cenné lokality Na Skřivánku. Úkolem bylo výtvarně ztvárnit některý z vlajkových druhů kampaně „Vytvořme jim Na Skřivánku místo pro život“, tedy sovy sýce rousného, rostliny zábělníku bahenního nebo vážky jasnoskvrnné.

„Jsme dojatí, kolik talentovaných mladých milovníků přírody se do soutěže na pomoc Skřivánku zapojilo,“ říká Viktorie Chotašová z Českého svazu ochránců přírody, která se na zpracování došlých kreseb, maleb, ale i dalších výtvarných technik podílela. „Stále nemůžeme uvěřit, jaké množství krásných obrázků nám dorazilo.“

Výsledky soutěže jsou již známé. Na prvních místech se umístili: v kategorii 3-6 let Barbora Čajková, v kategorii 7-11 let Ada Polesná, v kategorii 12-15 let Ema Habrová a v kategorii 16-18 let Filip Meszáros. Další místa jsou zveřejněna na www.mistoproprirodu.cz.

1. místo v kategorii 7-11 let, Ada Polesná

Nyní vstupuje akce do další fáze, a to dobročinné aukce výtvarných děl. Na facebookovém profilu ČSOP byly zveřejněny fotografie 36 vybraných obrázků různých výtvarných technik, 9 keramických výtvorů a 1 plastiky z polystyrenu, pod něž je až do 2. dubna do 23:59 možno psát nabízené ceny.

„Jak to tak u aukcí bývá, konkrétní výtvarné dílo získá ten, kdo v určeném čase nabídne a následně zaplatí nejvyšší cenu. Krom dobrého pocitu, že pomohl naší přírodě, se stane vlastníkem originálního obrazu či jiného díla, který bezpochyby oživí jejich dům a ohromí všechny návštěvy,“ zdůrazňuje Tereza Štochlová, další z těch, kterým prošly všechny ty stovky unikátních obrázků rukama. Veškeré získané peníze půjdou na výkup lokality Na Skřivánku.

1. místo v kategorii 12-15 let, Ema Habrová

Lokalita Na Skřivánku leží na Jihlavsku. Jde o téměř osm hektarů mokřadů, pramenišť, potůčků, vlhkých i sušších luk, křovin a lesíků. Aby ji mohl Český svaz ochránců přírody vykoupit a vytvořit zde ideální podmínky pro mnoho vzácných druhů živočichů a rostlin, potřebuje ještě získat zhruba 1,3 milióny korun. Krom účasti v aukci je možno zaslat i přímý dar na účet veřejné sbírky Místo pro přírodu 9999922/0800.

„Podaří-li se lokalitu Na Skřivánku vykoupit, zařadí se mezi dalších téměř šest desítek Míst pro přírodu, které již Český svaz ochránců po celé republice vlastní a o které ve spolupráci s místními pozemkovými spolky pečuje,“ říká Jan Moravec, koordinátor kampaně Místo pro přírodu.

1. místo v kategorii 16-18 let, Filip Meszáros

Bližší informace o lokalitě Na Skřivánku a kampani na její výkup lze nalézt na skrivanek.mistoproprirodu.cz.

Úvodní obrázek: 1. místo v kategorii 3-6 let, Barbora Čajková

Zdroj: Český svaz ochránců přírody